Demirtaş’tan ittifak çağrısı

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, ittifak çağrısınında bulundu.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş, cezaevinden ittifak çağrısı bulundu. Demirtaş, cezaevinden Meral Akşener ve Muharrem İnce'ye mesaj yolladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin sorularını yanıtladı.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçimlere iki sağ ittifakla gidildiğini ve tek sol adayın kendisi olduğunu belirtti. Diğer adaylar meydanlardayken kendisinin hücrede olacağını söyleyen Demirtaş, “Bu bir adaletsizlik yaratıyor olsa da, ikinci turda diğer bütün adayların desteğini bekliyorum” dedi ve ikinci tura gidilmesi durumunda İnce, Akşener ve Karamollaoğlu’na kendisini destekleme çağrısı yaptı.

HDP’nin Türkiye partisi olma konusunda geçmişten daha iddialı olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

“HDP güçlü bir Türkiye partisidir. Bu konuda bugün dünden daha iddialıyız. Koşullar HDP’nin ne kadar önemli bir siyasi çizgi olduğunu ortaya koymuştur. 2015’ten bu yana yaşanan toplumsal kutuplaşma ve gerilimler ile Kürt sorununda yeniden çatışmalı sürece girilmiş olması HDP’yi daha da önemli hale getirmiştir. 24 Haziran seçimleri HDP’yi önceki seçimlere kıyasla çok daha ileri bir noktaya taşıyacaktır. Bu seçimin sürprizi HDP’dir. Herkes bizi yakından takip etsin, bunun kof bir iddia olmadığı görülecektir.”

Demirtaş, seçimlere iki sağ ittifakla gidildiğini, tek sol adayın kendisi olduğunu da vurguladı.

“Her iki sağ ittifak nereye kadar bizi yok saymaya devam edecek, hep birlikte göreceğiz. Tek sol aday ve ittifak gücü olarak ben ve partim HDP her koşulda bütün ezilenlerin çıkarlarını savunmaya ve kazanımları için mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“HDP’yi yok sayan, vebalı muamelesi yapan anlayışlarla yol yürümek, sorunların çözümünü konuşmak da mümkün olmaz. Ülkenin ve toplumun sorunlarının çözümü noktasında ilkeli ve ahlaklı bir duruşumuz vardır. Bu çerçevede kapımız hiç kimseye kapalı olmaz. Siyaset intikam değil çözüm zeminidir.”

Seçim kampanyası nasıl yürütülecek?

Demirtaş, cezaevinden nasıl kampanya yürüteceğiyle ilgili soruya, bu kampanyayı dışarıdaki gençler ve kadınların üstleneceğini karşılığını verdi:
“Burada imkânlarım yok denecek kadar azdır. Sadece avukatlarımla ve posta yoluyla dışarıya mesaj gönderebiliyorum. Bunlar da cezaevindeki idarenin denetimine tabii maalesef. Ancak benim adıma partim HDP ve milyonlarca genç arkadaşım gönüllü olarak bu kampanyayı üstlenecektir.”

Demirtaş, kampanyada ‘demokrasi, ekonomi, adalet, eşitlik ve barış’ konularının ön planda olacağını da belirtti.

Akşener, Karamollaoğlu ve İnce’ye çağrı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura gidilmesi durumunda İnce, Akşener ve Karamollaoğlu’na kendisini destekleme çağrısı da yapan Demirtaş, şöyle devam etti:

“Umarım kaliteli, toplum adına yararlı, kutuplaşmayı azaltan bir seçim dönemi yaşarız. Tabii adaylar meydanlardayken ben hücrede olacağım. Bu bir adaletsizlik yaratıyor olsa da, ikinci turda diğer bütün adayların desteğini bekliyorum.

Sayın İnce, Sayın Akşener ve Sayın Karamollaoğlu ikinci turda beni desteklerse, hep birlikte ülkede demokratik bir yönetim ve adaletli bir sistem inşa edebiliriz.”

“Bugün artık ‘beni başkan yaptıracağız’”

BBC Türkçe’nin, Mart 2015’te sarf ettiği ve tartışma yaratan “Seni başkan yaptırmayacağız” açıklamasıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, soruyu şöyle yanıtladı: “Bugün artık ‘beni başkan yaptıracağız’ :)”.

BBC