Demiryolları canlanıyor

Bakan Yıldırım, demir yollarının son 50 yıl içinde çok büyük bir ihmalle baş başa bırakıldığını belirterek, bu ihmali kendilerinin telafi ettiğini söyledi.

Amaçlarının vatandaşların ve Türkiye’nin gecikmiş arzularına cevap vermek olduğunu belirten Yıldırım, Atatürk’ün hedef gösterdiği gelişmiş ülkeler seviyesine birlikte çıkılacağını bildirdi.

Kazanç sağlamak yerine Türkiye’ye yatırımı seçen Panko Birlik ve Konya Şeker yöneticilerine teşekkür dileklerinde bulunan Yıldırım, “Aslına çok daha kolay kazanma yönleri varken ülkesine bir vefa borcu olarak bu yatırımları seçen yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Burada çalışanlara teşekkür ediyorum. Bunlar kolay olmadı. Panko Birlik ve Konya Şeker yöneticileri Devlet Demir Yolları yetkilileri ile bir araya geldi. Devletin o uzun ince yollarını bir tarafa bıraktılar ve karar verdiler. Gücümüzü imkanımızı birleştirelim şu bağlantıyı yapalım dediler. Köylerimiz, kentlerimiz de adeta imece usulü çalıştılar. Demir yolları rayını döşedi . trenini sağlamayı garanti etti ve bu güzel güne ulaştık. Bütün bunlar bir yıldan daha az bir zamanda gerçekleştirildi. Eğer bunu devletimiz yapsaydı. Devlet Demir Yolları dev gibi sorunlarının arasında kaybolur gider hiç bir zamanda gündeme gelmezdi. Düşünmek ile gerçekletirme arasında geçen süre devlette yatırıma koyma süresinden daha kısa zaman. Dinamik hizmet anlayışı vatandaşın hayatını kolaşlaştırmaya yöneliktir. Bunlar küçük ama çok anlamlı bir hizmettir.” dedi.

Demir yollarına yıllardan beri yatırım yapılmamasını eleştiren Bakan Yıldırım, dünya ülkelerinin rekabet için altyapısını güçlendirdiğini kaydetti. Türkiye’de demir yollarının yüzüstü bırakıldığını dile getiren Yıldırım, “Öyle bir ihmal ki yıllardan beri gerekli yatırımlar yapılmamış, yollar bakımsız kalmış durumda bekliyor. Trenler 160 km hızla giderken 55 km’ye düşmüş. Dünyada herkes hızlanıyor, rekabet için alt yapısını güçlendiriyor. Ama bu ülkede ne olumuşsa demir yollarımız yüz üstü bırakılmış. İşte bu kadere dur demek ve kötü gidişin önüne geçmek için Cumhuriyetin illk yıllarında Ataturk’ün dediği gibi yurdun dört bir yanını demir ağla örme azminde ve kararlılıği içinde yeni yatırımlarla demir yollarımız tekrar ayağa kalkmıştır. Bu hükümetin üç yıl içinde demir yollarına yaptığı yatırım altı milyar YTL’dir. Bu cumhuriyet tarihinde 50 yılda yapılan yatırımın üzerinde bir rakamdır. Demir yollarının önemi ve geleceği budur. Bu yatırımları yaparken devlet tek başına olmayacaktır. Devlet bunları iş adamlarıyla, vatandaşlarla ve yatırımcılarla yapacaktır. Böylece kısa sürede kalkınmamızı tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Bakan Yıldırım demir yolu hattının açılışını yaptı. Yıldırım, hareket görevlisinin yerine geçerek temsili ilk treni hareket ettirdi.