Demiryolları dışında her şey özelleşecek

Ukrayna Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Victor Bondar’ın daveti üzerine bu ülkeye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryolu dışında bütün ulaşım sektörünü özelleştireceklerini açıkladı.

Burada inşaatın gidişi hakkında bilgi alan Yıldırım, daha sonra uluslararası Kiev tren istasyonunu gezdi.

Bakan Yıldırım, Ukrayna’da ulaştırma ve haberleşme alanında faaliyet gösteren Türk işadamlarıyla öğle yemeğinde buluştu. Yıldırım burada THY Ukrayna Genel Müdürü Erol Akçal, Ukrayna’ya 500 milyon doların üzerinde yatırım yapan Turkcell’in yerel operatörü Life şirketi yetkilileri, Doğuş İnşaat Ukrayna Başkanı Burak Talu ve Ukrayna’da 14 yıldır yolcu ve yük taşımacılığı yapan Günsel şirketinin Müdürü Selami Güner’in de aralarında bulunduğu işadamlarıyla görüştü.

Türk işadamları ile görüşmesinin akabinde binası Türk müteahhitler tarafından yapılan Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı’na hareket eden Yıldırım’ı burada Bakan Victor Bondar ile görüştü. İki bakanın bir saat sürmesi beklenen görüşmesi iki saati buldu. Ukrayna’nın en genç bakanı olan Bondar, Karadeniz’de ulaşım, Türkiye’de devam eden limanların özelleştirilmesi ve havaalanlarındaki ”yap-işlet” konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden istifa etmek istediğini kayd etti. Taraflar ülkeler arasında kara ulaşımında her hangi bir sorun olmadığının altını çizdi. Görüşmelerde Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Erdoğan Şerif İşcan’da hazır bulundu.

Yıldırım ise burada yaptığı konuşmada; ”Ukrayna bizim gemi inşaatımız için önemli bir pazar. Bu anlamda Ukrayna’daki gemi tamir ve bakım işletmeleriyle Türkiye’deki tersaneler ilgileniyorlar. Ayrıca biz Türkiye ile Ukrayna arasında deniz yolu, RO-RO ve Kuzey Demiryolu Taşımacılığı alanlarında işbirliği yapabiliriz” dedi.

Bakan Yıldırım Türkiye’de ulaştırma alanında devam eden özelleştirmeye ilişkin ise demiryoluna bağlı kurumlar haricinde bütün devlet şirketlerinin özelleştirileceğini söyledi. Bakan Yıldırım, demiryollarında özelleştirilmeye gidilmesinin zorluğuna da dikkat çekti.

Bakan Yıldırım bugün Ukrayna’daki Turkcell yatırımı olan ”Life” şirketinde temaslarda bulunduktan sonra öğle saatlerinde Türkiye’ye dönecek.