Demiryollarında proje üstüne proje

Türkiye'de son dönemde demiryolu projelerine ilgi artarken, Marmaray, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya gibi hızlı tren projelerinin ardından yeni projeler de yatırım programında.

Bu kapsamda uzun süredir üzerinde durulan, ancak hayata geçirilemeyen Kars-Tiflis (Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan) Demiryolu Projesi için 2007 Yatırım Programına 40 milyon YTL tutarında ödenek konuldu.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) yetkilileri, Gürcistan tarafının hazır olması kaydıyla projenin bu yıl başlayabileceğini belirtiyorlar.

6 MİLYAR YTL’LİK 3 YENİ PROJE DAHA
Öte yandan, yapımına karar verilen, ancak kamulaştırma çalışmalarının 1-2 yılı alması nedeniyle ileriye dönük olarak yatırım programına giren 3 yeni proje şimdilik iz ödenekte tutulacak.

Bu yıl içinde kamulaştırma çalışmalarına başlanacak 455 km’lik Ankara-Sivas Demiryolunun 2 milyar 91 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor.

594 km’lik Ankara-İzmir demiryolu projesinin ise 3 milyar YTL’yi bulacağı hesaplanıyor.

İstanbul’dan Edirne’ye uzanacak 230 km’lik Halkalı-Bulgaristan Hudut demiryolu projesinin ise 840 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor.

İlk iki projenin 2011 yılında, üçüncü projenin ise 2010 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Söz konusu 3 proje için öncelikle Marmaray, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya projelerinin belirli bir aşamaya gelmesi beklenecek. Söz konusu projelerde sonuca yaklaşıldığında bu yeni 3 proje devreye girecek.

ANKARA-İSTANBUL’A 351 MİLYON YTL ÖDENEK
Bu arada, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi için bu yıl 351 milyon YTL daha harcanması hedefleniyor. Projenin toplamda 3 milyar 411 milyon YTL’ye mal olması planlanırken, şimdiye kadar bunun 347 milyon YTL’lik kısmı harcanmış durumda.

Ayrıca, 774 milyon YTL proje bedeli bulunan Ankara-Konya hızlı treni için de bu yıl 74 milyon YTL ödenek ayrıldı. Bu projenin gelecek yıl bitirilmesi öngörülüyor.

Tüp geçişin de içinde yer aldığı Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö hattının iyileştirilmesi projesine de bu yıl 212 milyon YTL harcanacak.