Demokrat Yargı’ya HSYK’dan açık tehdit!

Demokrat Yargı'ya, HSYK üzerinden geldiği iddia edilen tehdidin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

HSYK’dan Demokrat Yargı’ya atama tehdidi

HSYK’nın, Demokrat Yargı’ya üye bazı hâkim ve savcıların açıklamalarından dolayı terfi ve tayinlerine olumsuz etki yaptıkları öğrenildi. Dernek, HSYK’nın Erzurum özel yetkili savcılarının yetkisini kaldırmasına sert tepki göstermişti. Anayasa değişikliği paketinde yer alan HSYK’nın yapısındaki düzenlemeyi de genel olarak desteklemişti.

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Osman Can’ın ‘HSYK üzerinden tehdit alıyoruz’ ifadesinin detayları belli olmaya başladı. Kurul’un Demokrat Yargı’ya üye bazı hakim ve savcıların açıklamalarından dolayı terfi ve tayinlerine olumsuz etki yaptıkları öğrenildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), hâkim ve savcıların özlük işlerini düzenleyerek, her türlü yükselme ve birinci sınıfa ayırma kararlarını veriyor. Demokrat Yargı, HSYK’nın Erzurum özel yetkili savcılarının yetkisini kaldırmasına sert tepki göstermiş ve ‘ikinci Ferhat Sarıkaya olayı’ olarak nitelemişti. Dernek, AK Parti’nin anayasa değişikliği teklifinden sonra da HSYK’daki değişiklikleri genel olarak desteklemişti.

Demokrasi ve Özgürlükler İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Demokrat Yargı), kuruluşundan kısa bir süre sonra yargı ve kamuoyunda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak dernek, kısa sürede aralarında YARSAV üyelerinin de bulunduğu HSYK’nın tepkisini çekti. Derneğin Eşbaşkanı Osman Can, “Demokratik bir duruşu sergilediğiniz anda karşınızda her an HSYK vardır, Danıştay vardır, Yargıtay vardır. Demokrat Yargı üyeleri olarak bunu gittikçe artan oranda hissetmeye başladık. Yakında bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Ciddi tehditle karşı karşıyayız. Bu tehditler HSYK üzerinden bize yansıtılıyor.” demişti. Derneğin yönetiminde eşbaşkanlar eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Dr. Osman, Beypazarı Hakimi Orhan Gazi Ertekin ile Genel Sekreter Kazan Hakimi Kemal Şahin, Ödemiş Hakimi Faruk Özsu bulunuyor. HSYK’nın, derneğin yönetiminde yer alan hâkimlere tayin ve terfi tehdidinde bulunduğu kaydedildi. Osman Can’ın ‘HSYK tehdit ediyor’ açıklaması, gözleri Kurul’un yüksek yargıdan gelen üyelerine çevirdi. Söz konusu üyeler, Demokrat Yargı’nın bu açıklamasını yalanlamadı. Bu arada Demokrat Yargı’yı düşüncelerinden dolayı tehdit ettiği öne sürülen üyeler de YARSAV üyesi olmalarıyla tanınıyor. HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek ile asil üyeler Musa Tekin ve Orhan Cem Erbük, YARSAV’ın kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

ZAMAN