‘Demokratik Cumhuriyet yerine bürokratik Cumhuriyete döndük’

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Atatürk'ün armağan ettiği Cumhuriyet'in demokratikleştirilmek yerine bürokratikleştirildiğini belirterek, girişimcilerin önündeki bürokratik engelleri kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kadıköy Bölge Temsilciliği’nin yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Bakan Coşkun, demokratik cumhuriyetin zamanla bürokratik cumhuriyet haline geldiğini, bu hantal devlet yapısını sürdürebilmek için de borç ve para basımı yollarına başvurulduğunu ifade etti. Coşkun, AK Parti hükümetinin borç yükü altında göreve başladığını hatırlatarak, enflasyon ve reel faizlerin gerilediğini, makro ekonomik dengelerin de kısa sürede sağlandığını anlattı.

“Hükümet olarak hedefimiz zengin millet, güçlü devlet” diyen Ali Coşkun, ”Bürokratik engelleri girişimcilerin önünden kaldırmaya çalışıyoruz. Siyasi istikrar, güven ortamı ve sosyal barışın sağlanmasıyla ekonomi de canlandı. Bürokratik engelleri kaldırmak için her türlü engeli aşıyoruz. Ekonomi canlanınca yeni hizmet yerlerine ihtiyacımız var. Biz de yeni ve modern yerler açarak halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise Anadolu Yakası’ndaki üyelere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yeni hizmet binasının açıldığını anlattı. İTO’nun iş yükünün yüzde 30’unun Anadolu yakasında olduğunu kaydeden Yalçıntaş, yeni hizmet binasıyla daha verimli hizmet vereceklerini ifade etti.

İstanbul Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının açılışına İTO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis üyeleri ile Kadıköy’deki siyasi parti temsilcileri ve işadamları katıldı.