Demokratiklesme sürecinde egitim çok önemlidir

AFYON - Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer'in esi Semra Sezer, Afyonkarahisar'a gelerek bazi açilis ve ziyaretlerde bulundu.

Afyonkarahisar’in Iscehisar ilçesinde yapimi tamamlanan Mermer El Ürünleri Teshir ve Satis Merkezi’nin açilisini yapan Sezer’i karsilayan bayan kursiyerler sarilarak tesekkürlerini iletti. Kurslara katilarak 60 yasinda okuma-yazma ögrenen Ayse Tunç, “Hos geldin” diyerek Sezer’e sarildi. Köylü bayanlarla bir süre ilgilenen Sezer, kurslara katilmalarindan dolayi mutlu oldugunu belirterek bir istekleri olup olmadigini sordu.

Iscehisar ilçesi Mermer El Sanatlari ve Satis Merkezi’nin açilisinda konusan Sezer, toplumlarin ilerlemesinde ve degisen dünya sartlarina uyum saglanmasinda ve bireylerin kendisini gelistirmesinde temel rol oynayan egitimin aydinlanma ve çagdaslasmanin en önemli bir göstergesi oldugunu söyledi. Egitimin kisilerin ekonomik ve bireysel özgürlüklerini kazanmalarinin disinda insanligin gelisimine de katkida bulunacagini belirten Sezer, amaçlarinin üretken bireyler yetistirilmesi oldugunu açikladi. Sezer, “Egitim bireyin yaraticiligini gelistirir düsünce dünyasini zenginlestirir, bilimsel düsüncenin kapilarini açar. Bireyi yüzeysellikten uzaklastirir, yasamayi, üretmeyi ve paylasmayi ögretir. Ufkunu genisleterek, dünyaya ve olaylara daha genis açidan bakmasini saglar. Gelecege güçlü biçimde ulasabilmek için bilgi toplumu olmak zorundayiz. Ülkemiz demokratiklesme sürecini her alanda ve asamada gerekli insan gücünü yetistirerek bunlara is alanlari saglayarak basariyla tamamlayacaktir.” dedi.

Egitim alaninda eksiklerin bulundugunun bir gerçek oldugunu dile getiren Sezer, bu eksiklikler toplumun özveri ve duyarliliklari arttirilarak giderilecegini söyledi. 2001 yilinda baslatilan kampanyanin bu dogrultuda atilan adimlardan birisi oldugunu aktaran Sezer, “Sevindirici sonuçlar elde edilmistir. Egitimin yasam boyunca süren bir etkinlik oldugu benimsendi, bilginin önemi anlasildi. Amaç, okuma yazmadan yoksun kalmis insanlara bu imkani sunmaktir. Bireyleri üretken kilmak ve Türkiye’nin aydinlik gelecegine katkida bulunmaktir. ” diye konustu.

“KADINLARIN YÜZDE 94’Ü, ERKEKLERIN ISE YÜZDE 98’I OKUMA YAZMA BILIYOR”

Vali Muzaffer Dilek ise, çogunlugunu kadinlarin olusturdugu egitimsiz insanlarin el becerilerinin gelistirilmesi, sosyal ve kültürel açidan eksikliklerinin giderilmesini okuma yazma kurslariyla birlikte ele aldiklarini söyledi. Dilek, kadinlarin yüzde 94’ünün erkeklerin ise yüzde 98’inin okuma yazma bildigini aktardi.

Vali Dilek, merkezin 2003 yilinda Cumhurbaskanligi Genel Sekreterligince, Ulusal Egitim Projesini Destekleme Hesabindan Iscehisar Köylere Hizmet Götürme Birligi Hesabina gönderilen 10 bin TL’lik ödenekle basladigini anlatti. Dilek, gönderilen bu ödenekle, Halk Egitim Merkezi es güdümünde ‘Mermer Mozaik Isçiligi’ kursu açilip bu kurslarda kadinlarin dogal tastan çesitli mozaik tablolar ve çesitli el ürünleri yapmalari saglandigini, bu güne kadar 200’ün üzerinde kadina kurs verildigini belirtti.

Dilek, Afyonkarahisar’in kendine özgü el ürünleri ve yiyeceklerinin sergilenip tanitildigi ve bunun yaninda pazarlanacagi ‘Afyonkarahisar Mermer ve El Ürünleri Sergi-Pazarlama Merkezi”nin temelinin 2004 yilinda atildigini kaydederek, “Bu projenin asil finansman destegi Afyonkarahisar Il Özel Idaresi bütçesinden, Iscehisar Köylerine Hizmet Götürme Birligine verilen yardimlardan karsilandi. Bu güne kadar bes ayri kararla 500 bin YTL tutarinda kaynak transferi yapildi.” dedi.

Dilek, merkezin 1000 metrekarelik kapali, 20 bin metrekarelik açik alandan olustugunu kaydetti. Dilek, mermer atik malzemelerinden yapilan tablolarin ve çesitli hediyelik mermer islerinin burada pazarlanarak ekonomiye kazandirilacagini, hem de aileler için gelir kapisi olacagini belirtti.

Konusmalarin ardindan Sezer ve beraberindekiler merkezin açilisini yapti. Açilis sonrasi kendisine Afyon lokumu ikram edilen Sezer, ürünleri ilgiyle inceleyerek bilgi aldi.