‘Denge bozan partiyiz’

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformlarla Avrupa ülkelerinin ezberini bozduğunu belirtti.

Çiçek; “Partimiz hem içerde bazı kesimlerin hem de avrupalı ülkelerin hesaplarını bozmuştur. Biz denge bozan bir partiyiz. Hesaplarını boşa çıkardık. Tarihte kurduğumuz devletler hep birinci ligdedir, ikinci lig bize yakışmıyor, tıpkı Bursaspor gibi” dedi.
Cemil Çiçek, partisinin Bursa merkez Osmangazi İlçe Kongresi’ne katıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı eski Bursa Valisi Necati Çetinkaya’nın da katıldığı kongrede konuşan Çiçek, partileri sıkıntıya düşürenin, parti içindeki hesaplaşmalar olduğunu, AK Parti’nin, diğer partilerin düştüğü hataya düşmeyerek, birlik içinde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

‘Demiri çürüten pasıdır’ diyen Çiçek, şöyle devam etti; “Şu anda Türkiye’de 52 siyasi parti mevcut. Bunların içerisinde AK Parti birinci sırada yer alıyor. Yapılan anketlerde oy oranımız yüzde 42. Sadece AK Parti’nin Türkiye’nin her yerinde teşkilatı var, belediye başkanı var. Bu yüzden onu zaafa düşürmekten hepimizin kaçınması lazım. Biz, birbirimizi çürüten insanlar değil, bir hedef için çalışan idealist insanlar topluluğuyuz. Türkiye yakın tarihinde, kuruluşuyla birlikte iktidar olan ama buna karşılık çok önemli sorunlarla karşı karşıya kalan AK Parti’nin, işbaşına geldiğinden bu yana önemli işler başardı. AK Parti, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da, İslam dünyasında ve ABD’de en çok merak edilen, en çok üzerinde durulan partidir. Bunu iyi anlamamız lazım. Türkiye nasıl bir dünya devleti olmak mecburiyetindeyse, ona hizmet eden partinin de o çapta olması gerekir. Çok şükür öyleyiz ve bu nedenle merak ediliyoruz. Bu parti, hem içimizdeki bir kısım çevrelerin hem de en başta Avrupa olmak üzere, birçok ülkenin ezberini bozmuştur. Biz, ezber bozan bir partiyiz. Başkalarının hesaplarının tamamını bozduk, boşa çıkardık. İkinci lig bize yakışmıyor, aynı Bursaspor’a yakışmadığı gibi. Bursasporlulara ikinci ligde olmak ne kadar zor geliyorsa, millet olarak bizim ikinci üçüncü ligde olmamız, ne tarihimize, ne inancımıza, ne potansiyelimize yakışıyor. Kötü yönetilen Türkiye, AK Parti ile birinci lige çıktı. Daha önce Türkiye, dünya literatüründe hasta olarak geçiyor, kimse Türkiye’nin sözünü dinlemiyordu, çünkü memurun maaşını bile IMF’den, Dünya Bankası’ndan, tefeciden alarak ödüyordu. Geldiğimiz noktada Türkiye, ekonomik büyüklüğü itibariyle 17. ülkedir. İnşallah bir iktidar dönemi sonunda ilk 10’a hatta ilk 5’e gireceğiz, girmeliyiz.”

Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için istikrar ortamını koruması gerektiğine dikkat çeken Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ”Enerjimizi bir hedefe yöneltmemiz lazım. Bunun yegane adresi, bugünkü şartlar altında AK Parti’dir. Hipermarketler, süpermarketler çağında, mahalle bakkalı mesafesindeki işletmeler nasıl fazla ciro yapamıyorsa, bu ülke, yüzde 8- 10’luk partilerle idare edilemez, edilmesi mümkün değil. Benzemez partilerin biraraya gelerek hükümet olduğu günler artık geride kalmıştır. 2007 seçimlerinde oy oranımız daha da artacak, bir dönem daha bir dönem daha iktidara geleceğiz. Üç benzemez parti, ‘şu müdürlük senin, bu ihale benim partilimin’ diyerek, bu ülkenin en önemli fırsatlarını, altın yıllarını heba ettiler. Vatandaş bu nedenle bizi 3 Kasım’da iktidara getirdi” şeklinde konuştu.

Çiçek, karayoluyla kongrenin ardından Ankara’ya hareket etti.