Deniz Baykal kriz mühendisliğine soyunuyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın açıklamalarına sert şekilde eleştirdi ve kriz mühendisliğine soyunduğunu söyledi.

Erdoğan, hükümet olarak ülkenin fotoğrafına bir bütün olarak bakılması gerektiğini söylediklerini, eylem ve mesajlarının bü yönde olduğunu vurguladı. Erdoğan, kendilerine göre ayrıştıran, bölen, nifak çıkaranların sanal gündem oluşturabileceklerini kaydetti.

Ülkesini ve milletini seven herkese temel ilkelerini her zaman hatırlattıklarını ifade eden Erdoğan, bir süredir bazı spekülasyonlarla ülkenin temel kurumu olan ordu ve yargı arasında zaaf alanları oluşturulmak istendiğine işaret etti.

Erdoğan, bazı konuların mecrandan çıkarılarak bulanık durumların oluşturulmak istendiğine dikkat çekerek, “Buna adete hükümeti bulaştırmak, hükümeti katma gayretinde içerisine girmek isteyen zavalılar da çıkıyor.” dedi.

Erdoğan, ortada oluşmuş bir yargı kararı olmadığına dikkat çekerek, “Spekülasyonlara bağlı olarak bu iki kurumumuzu yıpratmak kimsenin haddı değildir” şeklinde konuştu.

Herkesin sorumlu davramak ve hukukun ruhuna uygun sağduyulu hareket etmek durumunda olduklarına dikkat çeken Erdoğan, “Bu en son söylediklerimden en çok anamuhalefet partisi genel başkanı için geçerlidir. Bir ülkenin anamuhalefet partisin başında olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Kimse bu ülkenin değerli hakim ve savcıları, değerli komutanları üzerinden siyasi menfaat devşirmeye kalkışmasın. Özellikle de ülkemizin saygın komutanları üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’mizi (TSK) zaaf içerisine göstereme çabaları kimseye birşey kazandırmaz ve bugüne kadarda kazandırmamıştır. TSK sağlam gelenekleri ve hiyaraşik disiplini olan önemli bir kuruluşumuzdur. Türkiye’nin en önemli köklü kurumların olan gözbebeğimiz olan TSK ile demokrasinin vazgeçilmez kurumu olan bağımsız yargı arasında çatışma oluşturmaya çalışmak ülkenin birliğine hizmet etmez.” dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal’ın “Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı darbe girişimi tertip ediliyor. Yargı buna alet ediliyor” şeklinde açıklamalarının olduğunu ifada eden Erdoğan, “Bunu anamuhalefet partisi liderinin söylemesini, bu ülke açısından birazçık hassasiyeti olan demokratik rejimin unsurlarını birazçık içine sindirmiş olan kimsenin ağzından böyle bir söz çıkmaz, çıkamaz. TSK karşı darbe tertip etmek ve böyle bir iddiayı öne sürmek kimin haddine düşmüş, sayın Baykal’ın mı? Yoksa kendi kafasının gerisindekileri mi konusuyor? Türkiye’nin bütün kurumlarının kanunlar ve kurallar dairesinde hizmet yapmaktadır, bu ülkenin bekasının temınatıdır. Yasama bunun içindedir, yargı bunun içindedir, yürütme bunun içindedir. Silahlı kuvvetlerimiz bu noktada kendisine karşıt tertiplenecek oyunları özellikle bertaraf edecek kadar köklü kuruluştur. Yargının kurumunun adının böyle bir hezayana buluşatırılması ise gerçekten çok vahimdir ve çok daha hastalıklıdır.” diye konuştu.

Hükümet olarak cumhuriyetin bütün kurumlarını aynı hassasiyetle sahiplendiklerini ifade eden Erdoğan, Adelet Bakanı Cemil Çiçek’in ” Her kurumun yedeği olabilir. Ama ordunu ve yargının yedeği yoktur” sözüne atıf yaparak, TSK’yi yıpratma ve yargıyı zaaf uğratma gayretlerine de tüm siyasi iradeleri ile karşı çıkacaklarını kaydetti. Erdoğan, bunlarında demokratik düzenin verdiği hak ve yetkilerle olduğunu ifade etti.

Bazı köye yazarının hükümetle orduyu karşı karşıya getirme gayretleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bunları telin ediyorum, lanetliyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Baykal’ın Türkiye’nin kurumları arasında çatışma var görüntüsü verererek, kriz müteahhitliğine soyunduğunu ileri sürdü. CHP’nin siyasi alanda siyaset üretmediğini vurgulayan Erdoğan, kriz mühendisliği yapmak istemesine üzüldüklerini belirtti. Baykal’ın istikrarı bozma girişimlerini dikkatle izlediklerini söyleyen Erdoğan, orduyla ilgili kimin ne zaman ne görevi geleceğini Bakanlar Kurulu görevini gayet iyi bildiğini kaydetti.

Erdoğan, kararı verirken hiyaraşik yapıyı dikkatle değerlendirerek, gerilim fırsat vermeden bütün kurumların dayanışma içinde elele omuza adımları atacalarını kaydetti. Erdoğan, “Bu konularda kim kafları bulandırmak istiyorsa biz onların niyetin şüpheleniyoruz.” dedi.

Erdoğan, herkesi üzerine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmeye ve kendi vehimleriyle meşgul etmekten vazgeçmeye çağırdı.