Deniz Baykal’dan ögretmenler günü mesaji

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Baskani Deniz Baykal, Cumhuriyet'in kazanimlarinin ögretmenlerin insanüstü gayreti ile gerçeklestigini ve köklestigini belirtti.

CHP Genel Baskani Baykal açiklamasinda daha sonra su görüslere yer verdi: “Cumhuriyetimizin tarihsel gelisim sürecinde elde ettigi kazanimlar; meslegine, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bagli, çagdas, gelismis ve güçlü Türkiye idealine siki sikiya sarilmis, çaliskan, fedakar ve cesur ögretmenlerimizin insan üstü gayretleri ile gerçeklesmis ve hayat bulmustur. Her türlü zorluga ve olanaksizliga ragmen, gelecegimizin teminati olan sevgili çocuklarimizi, bilimin ve aklin öncülügünde dogmalardan arinmis, ailesine, topluma ve insanliga yararli çagdas bireyler olarak yetistirmek gibi çok kutsal bir görevi ifa eden saygideger ögretmenlerimize karsi milletçe gönül borcu duymaktayiz.

Yillardir uygulanan yanlis egitim politikalariyla egitim sistemimizin temel unsuru olan ögretmenlerimiz maalesef toplumda hak ettikleri saygin konuma ve degere ulastirilmamistir. Bu büyük yanlislik toplumumuzun ahengini ve ahlaki direncini de zaafa ugratmistir. Oysa ki nitelikli, saglikli, erdemli, ahlakli, geleceginden umutlu ve mutlu bir toplum yaratmanin yegane kosulu egitime ve ögretmene verilen destek ve degerle dogru orantilidir.

Ne yazik ki yillardan beri ögretmenlerimiz asgari geçim kosullarinin altinda bir yasama mahkum edilmis, kendilerine ve emeklerine gereken saygi gösterilmemistir. Yasanan bu sorunlarin yaninda son yillarda ögretmenlerimiz yeni sorunlarla karsi karsiya gelmisler ve baski, sindirme, yildirma politikalariyla bas basa kalmislardir. AKP Hükümeti döneminde Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetine ve Basögretmen Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bagli olan ögretmenlerimiz üzerinde oynanan bu oyunlar, okullarimizdaki olumlu dokuyu bozmus ve toplumsal bir yara açilmistir. Bütün olumsuz kosullara ragmen basi dik, alni açik, onurlu bir yasam sürdüren, saygin kisilikleri ile yüreklerimizde yasattigimiz elleri öpülesi ögretmenlerimizin ekonomik sorunlari basta olmak üzere tüm sorunlardan arinmis olmalarini diliyor, ögretmenler gününü içtenlikle kutluyor, ögretmenlerimize sevgi ve saygilarimi sunuyorum”