Deniz Baykal’ın ilk işi Petkim’in satışını durdurmak olacak

Baykal, iktidara geleceklerini, ilk yapacakları işlerden birinin Petkim'in satışını durdurmak olacağını söyledi.

Artvin’deki mitingde vatandaşlara, ”İşleriniz yolunda mı, kazancınız yeterli mi, borçlarınızı ödüyor musunuz, çiftçinin, esnafın, köylünün durumu iyi mi?” diye soran Baykal, ”Hayır” cevabını alınca, ”Büyükler Türkiye zenginleşiyor diyor. Buraya damlamadı mı?. Artvin Türkiye’nin bir parçası değil mi?” dedi.
AK Parti hükümetinin 4.5 yıl içinde Türkiye’nin borçlarını iki kat artırdığını, Atatürk ve İnönü de dahil 80 yılda Türkiye’nin 221 milyar dolar borcu olduğunu ifade eden Baykal, ”Atatürk ve İnönü dedim ama onlar dışarıdan tek kuruş borç almadılar. Bunlar borcu 4.5 yılda 408 milyar dolara çıkardı” diye konuştu.

Baykal, bu kadar borca rağmen vatandaşa gelen giden bir şeyin olmadığını, hükümetin bir de elde avuçta olanı sattığını belirterek, şöyle devam etti:

”Oradan da bir sürü para kazandılar. Bu satılanlar kimin, milletin malı. Peki millete bir şey geldi mi?. Şimdi Petkim’i sattılar. Kim aldı. Kim olduğu belli değil?. Peki ne zaman satıyorlar, seçime 15 gün kala. Niye iki ayağını bir pabuca sokuyorsun?. Yangından mal mı kaçırıyorsun?. Bu telaş niye?. Ben de size söz veriyorum. 22 Temmuzda CHP inşallah iktidar olacak. İlk yapacağımız işlerden biri Petkim’in satışına dur demek olacak.”

CHP iktidarının bugüne kadar görülen iktidarlar gibi olmayacağını, köklü değişiklikler yapacaklarını belirten Baykal, çaya ve fındığa sahip çıkacaklarını, ÇAYKUR’u özelleştirmeyeceklerini söyledi.

”ÇİFTÇİNİN MAZOTUNDAN ÖTV ALMAYACAĞIZ”

Baykal, CHP iktidarında çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV alınmayacağını ifade ederek, ”Bunu ısrarla söylüyorum. Zannediliyor ki vatandaşın oyunu almak için bunu söylüyoruz. Öyle bir şey yok” dedi.

Ankara’da büyük israflar, yolsuzluklar yapıldığı için kaynak bulmak amacıyla çiftçinin sırtına binildiğini ileri süren Baykal, ülkenin kalkınmasının çiftçinin kalkınmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

”YEŞİL KARTI KALDIRACAĞIZ”

Baykal, yeşil kartı kaldıracaklarını, çünkü yeşil kartta yolsuzluklar olduğunu iddia ederek, ”Zavallı vatandaş yeşil kart alamaz ama altında Mersedesi olan, sırtını iktidara dayamış, almış yeşil kartı” diye konuştu.

Eline aldığı kimliğini vatandaşlara gösteren Baykal, iktidara geldiklerinde her şeyin kimlikle yapılacağını belirterek, ”Bunu üzerinde bir numara var. Buradan her şey gözükecek. Pirimini ödemiş mi, ödememiş mi?. Ama pirimini ödemeye gücü yetmeyenin pirimini devlet ödeyecek” şeklinde konuştu.

Baykal, Türkiye’deki yoksulluğun temelinde işsizliğin olduğunu, bir ailede çalışan yoksa o ailenin yoksulluğa mahkum olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

”Gençlerimize sahip çıkacağız. Onlara iş bulacağız. Çalışan olmayan ailelerin gençlerine iş bulmada öncelik vereceğiz. Ailede çalışacak durumda olan yoksa, muhtarlar eliyle her mahalledeki muhtaçların listesini çıkartacağız. Ondan sonra da o aileye yardım kararı alacağız. O aile adına anneye bankada hesap açtıracağız. Biz devlet olarak anne adına açtığımız hesaba para yatıracağız. Anneye diyeceğiz ki, sen oradan aileni geçindir. Devlet ona sahip çıkacak, o da ailesine.”

Vatandaşlara, pirinç, bulgur, temmuz ayında kömür dağıtıldığını öne süren Baykal, ”Dağıtılan kömürün parasını gelecek hükümet ödeyecek. Altın gönderiyorlar, sizin çocuğunuzun sünnetine gelemedik diye. Oğlan maşallah 18-20 yaşında. Size söyleyeceğim, o dağıtılanları hiç tereddüt etmeden alın. Günah değil. Günahsa Allah benim boynuma yazsın. Ama sakın ha oyunuzu onlara vermeye kalkmayın. O işte günah. Sakın ha yapmayın. Çünkü oy namustur, şereftir, ırzdır” diye konuştu.

”YOLSUZLUK’TA ÜÇGEN VAR”

Baykal bütün bunları yapabilmek için yolsuzlukla mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Yolsuzluğu incelediklerini ve arkasında bir üçgen olduğunu gördüklerini ifade eden Baykal, ”üçgenin bir tarafında haramzade iş adamı, hemen onun yanında, ona destek olan bürokrat bulunduğunu, diğer tarafında ise bunları himaye eden ahlaksız, namussuz bir siyasetçinin var olduğunu” söyledi.

Baykal şöyle devam etti:

”Bunu çökertmenin yolu, o siyasetçiyi aradan çıkarmaktan geçiyor. Siyasetçiyi çektiğiniz zaman bürokrat ve iş adamı himayesiz kalır. Bunu nasıl yapacağız, dokunulmazlığı kaldırarak. Yanlış bir iş yaptı mı, mahkemeye gidip hesabını verecek. Fiyakasını bozacaksınız.”

Baykal, milletvekili adaylarını belirleme sırasında başka partilerden farklı bir yöntem uyguladıklarını, adaylardan dokunulmazlığın kaldırılması için destek olacaklarına dair namusları, şerefleri üzerine söz aldıklarını bildirdi.

Mecliste bunu CHP’den başka yapacak parti olmadığını savunan Baykal, ”O zaman size bir görev düşüyor. Size 2-0 görevi düşüyor. İnşallah 10 gün sonra ilk yapacağımız işlerden biri, dokunulmazlıkları kaldırmak ve o 200 kişiye, marş marş mahkemeye hesabını ver de öyle gel demek olacak” diye konuştu.

Baykal, terör konusuna da değinerek, terörün Irak’ta kökleştiğini, onu oradan kaldırmak gerektiğini belirterek, ”Bu bizim hakkımız. Teröristler orada eğitiliyor, yetiştiriliyor, Türkiye’ye salınıyor” dedi.

Bu konuda büyük yanlışlar yapıldığını öne süren Baykal, çıkarılan eve dönüş yasası ile bir tane teröristin dağdan inmediğini, ama cezaevindeki Hizbullah ve PKK’lı teröristlerin dağa çıktığını iddia etti.

Baykal, halkı ezdirmeyeceklerini, ülkeyi soydurmayacaklarını, devleti böldürmeyeceklerini sözlerine ekledi.