‘Deniz Feneri’den tam 100 prefabrik ev!

Deniz Feneri, Elazığ'daki depremde evlerini kaybeden depremzedelere 100 adet prefabrik afet evi gönderdi.

Doğu Anadolu Deniz Feneri Bölge Müdürü Ali Karayılan, 8 TIR’lık bir konvoyla gönderdikleri deprem konutlarının yarın Elazığ’a ulaşacağını belirterek, ilk etapta gıda ve battaniye yardımında bulunduklarına dikkat çekti.

ÇADIRLARDA YAŞAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Afetten hemen sonra öncelikli ihtiyaçlara cevap verdiklerinin altını çizen Karayılan, “Bölgede kış şartları devam ediyor. Özellikle akşam saatlerinde hava çok soğuk. İnsanlar çadırlarda yaşamaya çalışıyor. Götüreceğimiz prefabrik afet evler yerden yarım metre yüksekliğe kuruluyor. İçine elektrik çekilip, ranza konabiliyor. Kendi evleri gibi olmaz ama biraz daha rahat bir ortamda kalmalarını sağlayacağız.” dedi.

MAHALLE KURACAKLAR

TIR’ların İstanbul, Ankara ve Erzurum’dan bölgeye gittiğinin altını çizen Karayılan, il kriz merkezleriyle koordineli çalışarak bir mahalle kuracaklarını söyledi. Prefabrik evlerin hepsinin bir köye olmayacağına da dikkat çeken Karayılan, “Bildiğim kadarıyla 5-6 köyde hasar meydana geldi. İhtiyacı olan köylere prefabrikleri kuracağız. Kuruluşu fazla uzun sürmüyor. Kısa sürede mahalleleri oluşturup aileleri bu evlere yerleştireceğiz.” şeklinde konuştu.