Deniz Gezmiş’i asan hakim sahipsiz kaldı!

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam cezalarını onaylayan Ali Elverdi'nin cenaze töreninde kimse yoktu.

Ebubekir ATMACA’nın haberi

Deniz Gezmiş’in idam kararını veren emekli Tuğgeneral Ali Elverdi (86) Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Törene, Elverdi’nin ailesi, bazı yakınları ve eski silah arkadaşları katıldı. Polis ekipleri muhtemel bir protesto eylemine karşılık Kocatepe Camii’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Polis ekipleri cami etrafında, Özel Hareket Polisleri ise cami çevresinde bulunan binaların çatısında adeta kuş uçurtmadı.

Törene katılan üst rütbeli komutanların korumalarının ise yanlarında çantaya benzeyen çelik yelek taşıdığı görüldü. Öğle namazının ardından cenaze namazı kılınan Emekli Tuğgeneral Elverdi’nin naaşı top arabasına konuldu. Elverdi için daha sonra askeri tören düzenlendi. Törenin ardından Elverdi toprağa verilmek üzere Cebeci Asri Mezarlığı’na götürüldü.

Elverdi, Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı iken 12 Mart Muhtırası döneminde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) üyesi olarak, “anayasayı değiştirmek, batırmak ve ortadan kaldırmak”la yargılanan dönemin gençlik hareket lideri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarına karar vermişti. Alzheimer ve MS hastası olduğu belirtilen Elverdi, geçtiğimiz günlerde Güven Hastanesi’ne kaldırılmış ve burada hayatını kaybetmişti.

Elverdi’nin ölüm nedeni kayıtlara “yediği yemeğin nefes borusuna kaçması nedeniyle solunum yetmezliği” olarak geçmişti.