Deniz kirliliği balık türlerini bitiriyor

TEMA Alanya Sorumlusu Engin Özdemir, Alanya denizindeki kirliliğin balık türlerini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Akdeniz’de 900’ü balık türü olmak üzere 12 bin deniz canlısının yaşadığını anlatan TEMA Alanya Sorumlusu Özdemir, Akdeniz sularında bolca avlanan akay, avcı, çipura, fanrgi, iskarmaç, isparit, kılıç, kırlangıç ve grida gibi balık türlerinin deniz kirliliğinden dolayı hızla azalmakta olduğunu belirtti.

Akdeniz’deki kirliliğin ciddi boyutta zarar verici nitelikte olduğunu öne süren Özdemir, “Dünyadaki en çok turist çeken bölge olan Akdeniz, bir tür habiat bozulması sürecindedir. Deniz kaynaklarından yararlanma oranı istikrara kavuşmuş görünmesine rağmen, ortaya çıkan hasarın boyutu alarm verici niteliktedir. Deniz suyundaki sıcaklık değişimleri de, göçmen türlerin popülasyonunda önemli rol oynamaktadır. Sıcak sularda oksijen ve besinler azalıyor. Böylece sular balıkların üremesi elverişsiz hale geliyor. Oysa kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle azalan balık türleri, gerek biyolojik açıdan gerekse ekonomik getirisi nedeniyle oldukça önemlidir.” dedi.

Akdeniz ülkelerinde küçük tekne ile 20 metreden yapılan balıkçılığın, aşırı avlanma nedeniyle yerel balıkçılığı yok edecek duruma getirdiğine işaret eden Özdemir, Akdeniz bölgesinde çevre yönetimi konusundaki mevcut ulusal ve uluslararası çevre mevzuatının uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Özdemir, mevzuat uygulanmadığı takdirde sürekli kirlenen Akdeniz’de hiçbir canlı türünün yaşayamayacağını ileri sürdü.

“DENİZDE AŞIRI KİRLENME YOK”

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise, Alanya’da denizde ciddi boyutta bir kirlilik olmadığını savundu. Endüstriyel atıklar ve kimyasal maddelerin denize zarar vereceğine işaret eden Sipahioğlu, denizde kirliliğin artmasına ve canlı türlerinin tehlikeye girmesine zirai ilaç atıklarının neden olabileceğini kaydetti. Alanya’da da zirai ilaç atıklarının olmadığına dikkat çeken Sipahioğlu, “Alanya’da denize bazı evsel atıkların karışması söz konusu olabilir. Bu evsel atıkların belirli oranlarda denize verilmesi, denizdeki popülasyonu arttırmak için faydalı olur. Bu konuda tarım sektörünün de çok dikkatli davranması gerekli. Ancak bölgemizdeki denizde aşırı kirlenme yok.” şeklinde konuştu.

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya da, Alanya denizinin kirli olduğu yönündeki söylentilere tepki gösterdi. “Denizimizde kirlenme yoktur.” diyen Kahya, balıklar kirlilik nedeniyle değil de yanlış avlanma nedeniyle yok olduğuna dikkat çekti. Yanlış avlanmanın balıkların henüz yavruyken yok olmasına neden olduğuna dikkat çeken Kahya şunları söyledi: “Balığı kirlilik değil insanlar yok ediyor. Zaten kirlilik ciddi boyutta olsaydı, turizm de bu konudan olumsuz olarak nasibini alırdı. Alanya turizmin incisi konumundadır. Deniziyle, doğasıyla, tarihiyle gerçek bir turizm kentidir.”

Oba Otelciler Birliği Başkanı Hızır Bozdoğan da, Alanya denizinde kirlilik sorunu olmadığını ve asıl sorunun balıkçılardan kaynaklandığını kaydetti. Alanya’da balıkçılıkta sorun yaşandığını anlatan Bozdoğan, “Denizimizde balık var ama tutacak balıkçı yok. Yanlış avlanma yapılıyor. Bu da balık türlerini tehlikeye sokuyor. Balığı Anamur, Mersin gibi yerlerden alıyoruz. Alanya’da bir teknesi olan balıkçılık yapmak yerine turistlere tur yaptırmayı tercih ediyor. Artık Alanya’da balıkçılık bitme noktasına geldi. Bana göre asıl sorun kirlilik değil balıkçılıktır.” diye konuştu.