Denizbank’ın karı 85 milyon YTL

Denizbank, yılın ilk üç aylık dönemindeki konsolide karını 85 milyon YTL olarak açıkladı.

Banka’dan yapılan açıklamada, 2008 yılının ilk üç aylık döneminde toplam aktif büyüklüğünü 22 milyar 88 milyon YTL’ye ulaştırarak, yıl sonuna göre yüzde 18, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre de yüzde 45 oranında bir artış kaydeden Banka’nın ilk üç aylık karının 85 milyon YTL olduğu kaydedildi.

DenizBank özkaynaklarını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 artırarak, 1 milyar 733 milyon YTL’ye yükseltirken; müşteri mevduatını da yıllık yüzde 32’lik bir artışla 12 milyar 69 milyon YTL’ye ulaştırdı.
Banka, yılın birinci çeyreğinde kredi hacmini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 oranında bir artışla, 15 milyar 684 milyon YTL’ye çıkardı.

Banka aynı zamanda, 2008 yılının ilk üç aylık döneminde Kurumsal ve Ticari Bankacılık alanında niş sektörlere sağladığı finansman desteğini devam ettirerek, kredilerde yüzde 19’luk bir artış sağladı.
DenizBank, İşletme ve Tarım Bankacılığı ile Bireysel Bankacılık alanlarında gerçekleştirdiği kredi kampanyaları ve sektöre ilkleri kazandıran yeni ürünleri ile, 2008 yılının ilk çeyreğinde önemli bir büyüme elde ettiğini bildirdi.

DenizBank İşletme Bankacılığı alanında sağladığı kredi miktarını tarım kredileri ile birlikte ilk üç ayda yüzde 17, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 artırarak 3 milyar 16 milyon YTL’ye çıkardı.
DenizBank, tarım alanındaki 128 özel hizmet şubesinde üreticilere doğrudan ulaşarak, kullanım alanı genişleyen Üretici Kart hacminin artmasına paralel olarak, Üretici Kart kredilerini de yüzde 44 oranında artırdı.

Kuraklıktan etkilenen ve sulama ekipmanı satın almak isteyen üreticileri hedefleyen “Damla Sulama Kredisi” ve su ürünleri yetiştiren gerçek kişileri hedefleyen “Su Ürünleri Kredisi” ile kredili müşteri sayısı 180 bini aşarak, yaklaşık yüzde 50’lik bir artış kaydetti.

DenizBank, 2007’nin sonunda 800 milyon YTL olan tarım sektörüne verdiği toplam kredileri, 2008 yılının ilk üç ayında 1 milyar YTL’nin üzerine çıkardı.
DenizBank bireysel bankacılık alanında da sürdürdüğü ve dönem içinde başlattığı kampanyalarla geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 59’luk bir artış kaydetti.