Denizkızı heykeli simge oldu

Hatay'a bağlı Samandağ Kaymakamı Selim Çapar, Samandağ'ın turizm ve tarihi özellikleriyle ön plana çıkması için her türlü projeyi hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi.

İlkokul öğretmeni Ali Çınar tarafından yapılan heykel şimdiden Samandağ’ın simgesi haline geldi.
Samandağ’ına gezmeye gelen vatandaşlar Deniz Kızı ve caretta kaplumbağasının heykelinin yanında bol bol fotoğraf çektiriyor. 14 kilometre uzunluğuyla dünyanın kesintisiz en uzun sahillerinden birine sahip Samandağ’ın turizmden daha çok pay alması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Kaymakam Çapar, özellikle sahilin güzelleşmesi için yeni çalışmalarının olacağını kaydetti. Ayrıca heykel projelerinin bulunduğunu dile getiren Kaymakam Çapar, “Deniz Kızı” heykelinin tarih, doğa ve turizmi birleştirerek bereketi simgelediğini ifade etti.
Samandağ sahillerindeki kirliliğinin sık sık gündeme geldiğine dikkat çeken Kaymakam Çapar, ancak bu durumun bir çok etkenden kaynaklandığını, bunlardan sadece bir tanesinin Asi Nehri olduğunu söyledi.
Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu’nun önümüzdeki yıllarda Asi Nehri’nin temiz olacağı, içinde sandal sefası yapılacağı yönündeki söylemlerinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Kaymakam Çapar, Asi Nehri’nin temiz olması halinde Samandağ denizinin yüzde 50’sinin otomatikman temiz olacağını, dolayısıyla Başkan Yeloğlu’nun bu projesine canı gönülden katıldıklarını vurguladı.
Denizin temiz kalması için topyekün bir çalışma başlattıklarını söyleyen Kaymakam Çapar, 600 metrede bir eleman görevlendirerek sahildeki çöplerin toplandığını, insanların temiz bir denizde yüzmesini istediklerini sözlerine ekledi.