Denizli Baro Başkanı İlhan: Tasarı Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili kanun tasarısına, hukukçulardan da sert tepkiler geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili kanun tasarısına, hukukçulardan da sert tepkiler geldi. Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, eğitim öğretimin anayasal bir hak olduğunu ifade ederek, “Ben ne zaman, nerede, neyi öğreneceğime kendim karar veririm. Devletin zorunlu olduğu eğitimini aldığım sürece, ekonomik gücüm de varsa dershaneye gidebilirim. Tasarı, Anayasa’nın eğitim öğretim hakkına açıkça aykırılık teşkil ediyor.” dedi. İlhan, vatandaşlar Milli Eğitim müfredatından tatmin olmuyorsa bu açığı kapatma düşüncesiyle dershanelere gitmesine veya dershanelere faaliyetlerine Anayasa’ya göre kimsenin engel olamayacağını savundu.

‘DERSHANELERDE BOMBA YAPIMI ÖĞRETİLİYORSA KAPATILSIN’

Beş bakanın sekiz uygulamasının gündeme geldiği son 10 yılda eğitim öğretim alan insanların, kendi adına daha iyi bir yerlere gelmek için ister dershanede ister özel okula gidebileceğini ifade eden Baro Başkanı İlhan, “Eğer Anayasa ve yasalara aykırı, suç isnat edici bir şeyse, bir bomba yapımı öğretiliyorsa dershane kapatılsın, tamam ama ben matematik ve fen bilimini öğrenmek için ders alıyorsam kimse buna karışmaz.” diye konuştu. Hükümetin dershaneleri kapatmak istemesinin, baskıcı ve yasakçı zihniyetin bir ürünü olduğunu iddia ederek, “Bugün ders almayı engelleyenler, yarın başka şeyi engelleme düşüncesinde olabilirler. Bunun önü açılmaması lazım. Dershane sahipleriyle hesaplaşılacaksa bu, çocuklar üzerinden yapılmamalı. Bu kadar açık söylüyorum. Ben de dershaneye gittim, benim çocuğum da dershaneye gidecek. On binlerce mezun öğrenci var, onlar dershane olmazsa nasıl kendini bir sınava hazırlayacak? Okulu bitirmiş, beş yıl olmuş, sınava girecek. Dershane olmasa nasıl hazırlanacak? Nerede tamamlayacak eksiğini?” dedi.

‘BENİM TERCİHİM BELKİ ONUN BELİRLEDİĞİ HOCADAN DERS ALMAK DEĞİL’

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın takviye kurs açılabileceği açıklamalarına da tepki gösteren Müjdat İlhan, “Bakan, televizyon televizyon dolaştı, izledim. Benim tercihim belki onun belirlediği hocadan ders almak değil. Özel hastanelerde muayene ücretlerine yüzde 200 zam yaptılar. Dershaneleri kapatmak, tamamen siyasi bir iradenin ürünüdür. Anlatılan kaygıların hiçbirisini taşımaz. Yurttaşımız, zaten eğitim sisteminin yetersizliğinden çocuğunu dershaneye gönderiyor.” ifadelerini kullandı.