Denizli’de kaynak suyundan 70 kisi sarilik oldu

DENIZLI - Denizli'nin Gökpinar beldesinde kaynak sulariyla beslenen çesmeler, 70 kisinin hepatit A (sarilik) hastaligi kapmasina sebep oldu.

Aralarinda üniversite ögrencilerinin de bulundugu hastalarin tedavisine Denizli Devlet Hastanesi’nde devam ediliyor. Denizli Il Saglik Müdürlügü ve Gökpinar Belediyesi, salginla ilgili arastirma ve inceleme baslatti. Beser kisiden olusan üç saglik ekibi, beldede kullanilan kaynak suyundan beslenen çesmelerden numuneler aldi. Yörük ve Dere mahalleleriyle Çiftsüren mevkisinde bulunan üç çesme, hepatit A virüsüne rastlaninca mühürlendi.

Konuyla ilgili bir açiklama yapan Denizli Valisi Gazi Simsek, Il Hifzissihha Kurulu’nun toplandigini belirterek, “Hastalik sebebiyle 21 vatandasimiz devlet hastanesine basvurmus, 15’i ayakta tedavi edilmistir. Il Saglik Müdürlügü ekiplerimiz, bölgede çalismalarina devam ediyor. Kendi bünyemizde de toplantilar yapiyoruz. Alinacak karara göre ek önlemler varsa hiç vakit kaybetmeden uygulamaya koyacagiz.” dedi.

Hastalikla ilgili her seyin kontrol altinda tutuldugunu belirten vali Simsek, “Bölgede sarilik görülmesinden sonra sehir sebeke suyu tahlil edildi ve bir olumsuzlukla karsilasilmadi. Beldedeki kaynak suyu akan üç çesme ise kullanima kapatildi. Su anda korkulacak bir durum yok.” diye konustu.

Incelemeler sonucunda, kaynak sulariyla beslenen çesmelerin son dönemdeki yagmurdan sonra hepatit A virüsü yaymaya basladigi fikrinin agirlik kazandigini ifade eden Simsek, “Vatandaslarimizin bundan sonra temizlige çok büyük önem vermesi gerekiyor. Özellikle pazaryerlerinden alinan sebze ve meyveler bol suyla yikanmadan yenmesin.” seklinde konustu.

Denizli Devlet Hastanesi Bashekimi Mithat Ekici de, sariligin bulasici olmasi sebebiyle hastalarin yanina fazla yaklasilmamasi gerektigini belirtti. Ekici, “Hepatit A’li hastalarin esyalarinin baskasi tarafindan kullanilmamasi gerekir. Ayrica bu hastaligin tedavisi sirasinda temizlige çok büyük önem verilmelidir.” dedi.

Hoparlörden anons ederek vatandaslari uyardiklarini kaydeden Gökpinar Belediye Baskani Kazim Yildiz ise, “Virüs çikan çesmelerin bulundugu yerde besihaneler var. Salgin bundan kaynaklaniyor olabilir.” ifadesini kullandi.