Denizli’de organ bagisi konusundaki tedirginlikler giderilmeye çalisiliyor

Türkkol, “Çogu kiside bulunan bu konudaki tedirginlik, geri adim atmalarina sebep olmaktadir. Biz de kafalardaki sorulari çözmek amaciyla egitimler düzenliyoruz. Aslinda kisilerin, lise çagindan itibaren bu konularda bilinçlenmesi gerekir. Bunun için ileriki günlerde birtakim çalismalar ve toplantilar düsünülüyor.” dedi.

Bu konuda hassas olunan bir noktanin, organ bagisi yapildigi takdirde herhangi bir agir hastalik veya yaralanma durumunda organ alinmasi için tedavide bir eksiklik olabilecegi endisesi oldugunu belirten Türkkol, “Oysa yogun bakimdaki bir hastaya bütün tibbi müdahaleler yapilmaktadir. Buna ragmen beyin ölümü gerçeklesirse organ bagisi devreye girer. Bizim amacimiz, bir insani mümkün oldugu kadar uzun süre yasatmaktir. Yoksa bir kimsenin hayatina son verip baska birini yasatmak kesinlikle sözkonusu degildir. Bu konuda hiçbir süphe duyulmamalidir.” diye konustu.

Dr. Ismail Türkkol, Denizli Devlet Hastanesi’nde 2004 yilindan bu yana 24 hastanin beyin ölümünün gerçeklestigini, bunlardan besinin organlarinin, ailesi kabul ettigi için bagislandigini anlatti. Türkkoy, “Görüldügü gibi 19 kisinin ailesi organ bagisini kabul etmemistir. Su anda ilimiz, organ naklinde Türkiye’de altinci sirada. Bu da insanlarin organ bagisi konusunda yeterince bilinçli olmadigini göstermektedir.” dedi.