‘Denizlijeotermal enerjiyle tarımda Antalya’ya rakip olacak’

Denizli Valisi Gazi Şimşek, ilde serayla tarım yapılmaya başlandığını belirterek, "Jeotermal enerjiden yararlanılınca Antalya'ya rakip olabileceğiz." dedi.

Etkinlikte ayrıca Sarayköy Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, Sarayköy İlçe Tarım Müdürü Ayhan Gümen, bölge köy muhtarları, belediye başkanları ve vatandaşlar da bulundu.

Şimşek, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Denizli’nin hep tekstil ve sanayiyle gündeme geldiğini ancak görünmeyen yüzü olan tarımın da çok önemli olduğunu belirterek, katma değeri yüksek ürünlerle tarıma çağ atlatılabileceğini söyledi. Geleneksel ürünlerden alternatif ürünlere yönelerek daha fazla gelir elde etmenin mümkün olduğunu belirten Şimşek, “Tarım danışmanlarımız bu konuda yol gösterici olacaktır. 7 dekar alandaki çilekten 70 bin YTL elde edilecek ancak bu alanda marul da üretilmiştir. Dolayısıyla gelir 70 bin YTL’nin üzerindedir. 2007 yılında örtü altı seracılık yapmak isteyen çiftçilerimizi valilik olarak destekleyeceğiz, yeter ki talep gelsin.” diye konuştu.

Verimli topraklara sahip olan Denizli’nin yakın bir gelecekte jeotermal enerjiden yararlanmaya başlayınca seracılıkta Antalya’ya rakip olabileceğini belirten Şimşek, “Modern teknikler uygulayarak ve danışmanlarımızın yardımıyla köylülerimizin kalkınmalarını gerçekleştirebiliriz. Bilimsel yöntemlerle çilek tarımı yaparsak burayı bir çilek merkezi haline getirebiliriz. Bu konuda valilik olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Zengin bir millet olalım ki, güçlü bir devletimiz olsun.” dedi.

Daha sonra Vali Şimşek ve beraberindeki heyet, çilek seralarında incelemelerde bulundu.