Denizli’nin sudan ucuz forveti

Denizlispor'un yeni golcüsü 520 YTL peşinatla geldi, Konyaspor maçında takımının galibiyet golüne imza attı.

Böylesi ne görüldü, ne duyuldu..
Bir futbolcu…
Yaşı 19.5…
Kendisi Afrikalı…
Türkcell Süper Lig’de geçen hafta sadece son 5 dakikada oyuna girdi..
90+3’te attığı golle takımına 3 puanı kazandırdı..
Ve şimdi sıkı durun..
Bu futbolcu oynadığı kulübe sadece 300 Euro, evet yanlış okumadınız 300 bin değil, sadece 300 Euro’ya, yani yaklaşık 520 YTL’ye geldi..
Kim mi bu futbolcu?..
Denizlisporlu Christian Akande Kotchoni..
Teknik direktör Güvenç Kurtar ve takım arkadaşları onu kısaca ”Chris” diye çağırıyor..
Aslında Chris’in ilginç bir öyküsü var..
24 Temmuz 1988 tarihinde Benin’de dünyaya gelen Afrikalı oyuncu açlık ve sefalet içerisindeki ülkesinde kurtuluşu futbolda bulmuş.. Ancak onu keşfeden Dünya’nın devleri Barcelona, Real Madrid, Milan, Manchester United ya da Arsenal değil, Belçika’da menacerlik yapan Samet ve Bekir isimli Türkler olmuş..
Afrika ülkelerini tarayan bu iki menacer Christian’ı alıp Belçika’ya getirmişler..
Sonra da onu hiç kimseye göstermeden direkt olarak iyi ilişkiler içerisinde oldukları Denizlispor’a ”Hediye etmeye” karar vermişler. Hem de arkadaşı Pape ile birlikte..
Denizlispor menaceri Özcan Çetin 2 Ocak’ta, yani bundan 40 gün önce Belçika’ya giderek Christian ve Pape’yi 1 kuruş bonservis ücreti ödemeden sadece iki futbolcunun cebine 300’er Euro koyarak alıp Denizli’ye getirmiş..
Geçen hafta Konyaspor karşılaşmasında 85’inci dakikada Fatih Egedik’in yerine oyuna giren ve ilk kez Denizli forması ile tanışan Christian, durum 1-1’ken 90+3’te attığı golle takımına 3 altın puanı kazandırmış..
Evet sadece uzatmalar dahil 8 dakika sahada kalan, bu süre içinde topla 13 saniye oynayabilen 19.5 yaşındaki Beninli Christian Akande Kotchoni’nin Afrika’dan Belçika’ya, oradan da Türkiye’ye uzanan hikayesi bu..
Denizlispor’la 2012 yılına kadar sözleşme imzalayan Christian’ın aldığı 300 Euro peşinatın yanısıra alacağı yıllık ücret bile belli olmamış..
Denizlispor Belçika’da yaşayan iki menacerle yaptığı anlaşma gereği Christian’la önümüzdeki yılda devam etme kararı verirse bir miktar komisyon ücreti ödeyecek.. Ancak başka bir kulüp bu oyuncuya talip olursa ve almak isterse o zaman Denizlispor da kendilerine hediye edilen bu futbolcudan para kazanacak..
Yeşil-Siyahlı takımın teknik patronu Güvenç Kurtar ”Siz bir de bunun arkadaşı Pape’yi görün. O da Christian gibi bize hediye edildi.. Bu ikisi düğünlerde oynasa daha çok para kazanırlar.. Ama bize 300’er Euro’ya geldiler” diyor ve ekliyor;
”Transfer nasıl yapılırmış bu bence en güzel örnek..”

HÜRRİYET