Denktas ‘Ek Protokolü Meclis’ten geçirmeyin’ çagrisinda bulundu

ANKARA (CIHAN)-20 Kas 2005 - KKTC 1. Cumhurbaskani Rauf Denktas, milletvekillerine Gümrük Birligi Ek Protokolü'nün Meclis'te kabul edilmemesi çagrisinda bulundu.

Rauf Denktas, eski Basbakan Bülent Ecevit ile birlikte Ecevit’in Oran’daki evinde bir basin toplantisi düzenleyerek, üyesi olduklari Ulusal Uzmanlar Grubu’nun aldigi kararlari açikladi. Kibris meselesini simdiye kadar partiler üstü milli bir dava olarak görüldügünü ve bundan sonra da bu sekilde görülmesi gerektigini belirten Rauf Denktas, Gümrük Birligi anlasmasinin Kibris Rum kesimini de içine alacak sekilde genisletilmesini öngören Ek Protokol’ün kendilerini endiselendirdigini kaydetti. Konuyla ilgili uzmanlarla yaptiklari degerlendirmelerde, EK Protokol’ün Meclis’te kabul edilmesi halinde KKTC’nin ve Türkiye’nin çok zor bir durumla karsi karsiya kalacagi görüsünün agir bastigini vurgulayan Rauf Denktas, milletvekillerine Gümrük Birligi Ek Protokolü’nün Meclis’te kabul edilmemesi çagrisinda bulundu.

Hükümete üstü kapali elestirilerde bulunan Rauf Denktas, “Kendi kendimizi ulasmazlikla suçlayacagimaza, kendilerini Kibris’in mesru hükümeti olarak gören ve Kibris Türkünü tanimayan Rumlarin, hiçbir sekilde ulasmaya yanasmadigini kabul ettirmeliyiz” diye konustu. Kibris’in tarihinde hiçbir dönem Rum veya Yunan olmadigini, Kibrisli dile bir milletin olmadigini dile getiren Denktas, “Iki ayri milletten bir millet yaratma çabasi içindeler. Bizi Rum çogunlugu içinde eritmeye çalisiyorlar” dedi.

Adada dili ve dini ayri iki millet bulundugunu, bunlarin iki farkli devletleri oldugunu ve adada Türk-Yunan dengesi bulundugunu ifade eden Rauf Denktas, Çekoslovakya örnegini gündeme getirdi. Çekoslovakya’da iki ayri milletten bir millet yaratilmaya çalisildigini ancak bunun basarili olmadigini ve iki halkin birbirinden ayrilarak bagimsiz devletler kurdugunu hatirlatan Denktas, kendisini ziyaret eden Slovak yektililerin, ayni durumun Kibris için de uygulanabilecegini söylediklerini aktardi. Denktas, adada iki ayri halkin varliginin, Annan plani için iki ayri referandum yapilmasiyla BM tarafindan da kabul edilmis oldugunu söyledi.

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer’in ifade ettigi ve daha önce de TBMM’de kabul edilen milli formülden vazgeçilmemesini isteyen Denktas, Basbakan Erdogan’in dile getirdigi ‘Biz uzlasmaya haziriz, yeter ki ambargolar kaldirilsin’ formülünün yan sira uzlasmanin nasil olacagina iliskin formülün de AB’ye bildirilmesi gerektigini kaydetti. Denktas bir soru üzerine ifade ettigi milli formülün, adada iki ayri devlet, iki ayri millet oldugu gerçegi ve Türk-Yunan dengesinin korunmasi oldugunu söyledi. Rauf Denktas, tüm parti liderlerinin bir araya gelerek Kibris konusunda ortak bir karar alarak birlikte hareket etmeleri gerektigini bildirdi.

AB’nin Türkiye’ye açik uçlu bir müzakere sundugunu, tam üyeligin ise asla düsünülmedigini savunan Denktas, serbest dolasimin kalici olarak kisitlanmasinin bu durumun açik bir göstergesi oldugunu ifade etti. “Kibris AB için feda edilemez. Bizim Türkiye’den ayrilmamamiz tanrisal bir haktir. Orda 70 bin sehidimiz var” diyen Rauf Denktas, Rumlar’in silahla yapamadigini AB kararlariyla yapmaya çalistigini, Baris Harekati ile durdurulan Rum saldirilarin AB kararlariyla devam ettirilmeye çalisildigini söyledi.