Denktas ‘Kimse Türkiye’yi adadan çikaramaz’

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaskani Rauf Denktas, hiçbir gücün Türkiye'yi Kibris'tan çikaramayacagini söyledi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kapali Spor Salonu’ndaki konferansa Aydin Vali Vekili Nurdogan Kaya, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gürel, Aydin Ticaret Odasi Baskani Mustafa Bastug, siyasi parti il temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile çok sayida dinleyici katildi.

Konferans sirasinda konusmasi sik sik alkis ve sloganlarla kesilen Denktas, “Anadolu’nun her yerinde, burada gördügüm coskuyu görüyorum. Bu cosku benim için degil, her sartta ve Avrupa Birligi (AB) yolunda Türkiye’nin önüne sürülen Kibris içindir. AB, Türkiye’nin hakkidir fakat Türkiye’nin önüne sapka koymustur. Basin birçok gerçegi yansitmiyor, pembe bir tablo çiziyor. Ben de basinin yansitmadigi gerçekleri halka anlatmak için Anadolu’yu geziyorum.” dedi.

Rauf Denktas, Kibris meselesinin nasil basladigini ve bugün gelinen noktada hangi boyutta oldugunu anlatti. Denktas, “Mesele, 1878 yilinda Kibris müftüsünün Rum papazina karsi gelmesiyle baslamistir. O günlerde Kibris’in yönetilmesinde ve ticaretinde üstünlük Türklerin elindeydi. Bugün ise tam tersine dönmüstür. Bu asamada Kibris Rum olabilir mi? Olabilir fakat Türkiye güçlüdür, Kibris’in Rumlarin eline birakilmasina izin vermez. Türkiye Cumhuriyeti, uluslararasi anlasmalarla hakki olan Kibris üzerindeki hakkini artik aramalidir. Türkiye Hükümeti, artik çikip Kibris’in kendilerinin millî bir davasi oldugunu söylemelidir.” diye konustu.

Yaklasik iki saat devam eden konferansta zaman zaman duygusal anlar yasayan Rauf Denktas, “AB sürecinde eger Rum’u onlarin istedigi sekilde tanirsak, Türkiye limanlarini açarsak KKTC sözde kalacaktir. Bu durumda oradan silinip süpürülmemiz kisa bir zaman meselesidir. En korkunç günlerde uykumu kaybetmedim ama simdi uyuyamiyorum. Gözümün önünde dedemin bana anlattigi hikaye var. 6 yaslarinda çocukken dedem bana Osmanli’nin adadan çiktigi günü, gönderden Türk bayraginin indirilip Ingiliz bayraginin çekildigi günü anlatirdi. Allah, hiç kimseyi, bayraginin gönderden indirilip yabanci bir bayragin çekildigini gördügü günlere yetistirmesin. Kibris Türkü’nün adadan çikmasi ve KKTC’nin taninmamasi için Türkiye’nin AB yoluna girmesi lazim. Türkiye AB yolunda belki 15-20 yerine, 16-21 yil yürümek mecburiyetinde kalabilir ama var oldugunu, ayakta oldugunu ve her seye boyun egmeyecegini göstermelidir. Kibris meselesi bu konuda en büyük milli imtihandir. Kimse Türkiye’yi adadan çikaramaz. Yeter ki Sayin Cumhurbaskani Sezer’in bütün dünyaya duyurdugu formülü, Türk Hükümeti de KKTC de meclisleriyle dimdik ayaga kalkarak duyursun. Kalici baris istiyoruz. Bunun temeli iki halk, iki devlettir. Türkiye’nin uluslararasi arenada buna hakki vardir.” seklinde konustu.