Denktaş ‘Kıbrıs sorunundan’ yakındı

Rauf Denktaş, ’Biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez’ dedi.

KKTC I. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ne hükümetin, ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini belirterek, ”Eğer biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır” dedi.

Rauf Denktaş oyunu saat 11.00’de Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki (106) numaralı sandıkta kullandı. Eşi Aydın Denktaş ile birlikte oy kullanan Denktaş’ı köpeği Boncuk da yalnız bırakmadı.

–KIBRIS SORUNU–

Denktaş, ne hükümetin, ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini kaydetti. TC Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı kabülünde bu kriterleri dile getirdiğini söyleyen Denktaş, ”Kıbrıs’ta dili, dini ayrı iki millet ya da halk vardır. Bunların devletleri vardır. Kıbrıs üzerinde Türk-Yunan, Lozan dengesi vardır. Bunları kaale almayan bir anlaşma yapılamaz” dedi.

Denktaş, Annan Planı çerçevesinde yapılan bütün eylemlerin KKTC’yi ortadan kaldırdığını, Kıbrıs Türkleri’ni iki halkan biri olarak tanımadığını ve Kıbrıs’ta tek halk vardır felsefesiyle yapıldığını da kaydetti.

”Yanılan, yanıltılan AB’ın Kıbrıs’ı üniter bir Rum devleti olarak gördüğünü” kaydeden Denktaş, ”Kıbrıs üniter bir devlet olarak doğmamıştır. Ortaklıktır. Ortaklığı yıkan tarafı ödüllendirmek, haklarını koruyan tarafı cezalandırmak AB’a yakışmaz” dedi.

–MAL-MÜLK YASASI–

Denktaş,” Türkiye’nin istemi üzerine meclisten geçirilen mal-mülk yasasının, DP sayesinde felaket durumdan bazı hakların korunduğu az felaket bir duruma getirildiğini” de ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararında yer alan ”Kıbrıs’ın geleceği belli değildir” görüşünün doğru olmadığını kaydeden Denktaş, ”Kıbrıs’ın geleceği bellidir. Bu gelecek KKTC’dir. Onlar da yeminli yargıçlardır. Bu devletin anayasasını korumakla mükelleftirler. Geleceği belirsiz demek kendilerine yakışmadı” şeklinde konuştu.

–KKTC’YE SAHİP ÇIKALIM–

Kıbrıs Türkü’nün teslim olmayacağını tüm dünyaya söylemek gerektiğini kaydeden Denktaş, şöyle devam etti: ”Eğer biz emin olmazsak geleceğimizden, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır. Buna inanmayanalar, inansın çünkü başka çare yoktur. Rum’un siyaseti Kıbrıs’ın tümünü alma siyasetidir. Bugün burada verilen oylar da, KKTC’nin egemen bir cumhuriyet olduğunun kanıtıdır. Sahip çıkalım.”