Denktas ‘Tapularin iptali söz konusu degil’

Denktas - Bugüne kadar hiç kimseye verilmemis olan Rum mali var ise iade kararini verebilecek bir yetkiye haiz olunmasi lazim.

Disisleri Bakani ve Basbakan yardimcisi Serdar Denktas, son günlerin en çok tartisilan “tapularin iptal edilip edilmeyecegi” konusunda açiklama yapti, net konustu:

Denktas: Tapularin iptali söz konusu degil

NET VE KESIN SÖYLÜYORUM… Denktas: Bugüne kadar hiç kimseye verilmemis olan Rum mali var ise iade kararini verebilecek bir yetkiye haiz olunmasi lazim. Iste simdi yapilmasi öngörülen degisiklikle bu imkanlar veriliyor. Hiç kimse koçan iptali, 159’uncu maddenin degismesi, elindeki malin Rum’a iade edilmesi endisesi içerisine girmesin; çünkü böyle bir sey olmayacak. Bu kadar net ve kesin söylüyorum

Basbakan Yardimcisi Disisleri Bakani Serdar Denktas, mülkiyet konusunda yapilmasi öngörülen yasal düzenlemeyle tapularin iptal edilmesinin kesinlikle söz konusu olmadigini vurguladi.

Serdar Denktas, bu degisikligin bir gereklilik sonucu ortaya çiktigini söyledi.

Bakan Denktas, bugüne kadar herhangi birine verilmemis olan bir malin iade edilmesi karari alinmasi halinde, bunun ancak çözümle mümkün olabileceginin altini çizdi.

Denktas, mülkiyet konusunda, Annan Plani’nda oldugu gibi, ”iyi mi-kötü mü” diye gereksiz bir tartisma içine girildigini söyledi

Basbakan Yardimcisi Disisleri Bakani Serdar Denktas, önceki aksam BRT 1 televizyonunda yayimlanan Akis programina katilarak Program Yapimcisi Gazeteci Mete Tümerkan’in son gelismelerle ilgili sorulari yanitladi.

KKTC’deki eski Rum mallariyla ilgili düzenlemenin yapildigi ve 2 yil önce yürürlüge giren; takas ve tazminat içeren Tasinmaz Mallarin Tazmini Yasasi’nda degisiklik öngören yasa tasarisinin Bakanlar Kurulu’ndan geçerek meclise gönderildigini animsatan Serdar Denktas, insanlarin rahat olmasini, tapularin iptalinin söz konusu olmadigini vurguladi. Denktas, mülkiyet konusunda, Annan Plani’nda oldugu gibi, ”iyi mi-kötü mü” diye gereksiz bir tartisma içine girildigini söyledi.

Hükümetin meclise gönderdigi Tazmin Komisyonu (Degisiklik) Yasa Tasarisi’nin amacinin komisyona islerlik kazandirmak oldugunun altini çizen Basbakan Yardimcisi Disisleri Bakani Serdar Denktas sunlari söyledi:

“Gereksiz bir tartismanin içine giriliyor. Böyle bir seye gerek yok, endise edecek bir durum yok. Kesin, net ve bilerek söylüyorum. Tazmin Komisyonu kuruldugu andan itibaren sadece tazminat ödemekle yetkilendirilmisti. Ancak bunun için bir bütçe, rakam öngörülmeden çalismaya baslamisti. Türkiye’ye yönelik olarak buradaki mülk konularinda açilmis davalar var; Loizidu örnegi gibi… Bu davalar devam ederken tazmin komisyonunun meseleyi halledebilecek bir noktaya geldigini göstermemiz gerekirdi. Komisyonun tazmin edebilmesi için bir bütçesi olmasi lazim. Takas yapabilmesi için yetkisi olmasi lazim. Burada bugüne kadar hiç kimseye verilmemis olan Rum mali var ise iade kararini verebilecek bir yetkiye haiz olmasi lazim. Iste simdi yapilmasi öngörülen degisiklikle bu imkanlar veriliyor. Hiç kimse koçan iptali, 159’uncu maddenin degismesi, elindeki malin Rum’a iade edilmesi endisesi içerisine girmesin; çünkü böyle bir sey olmayacak. Bu kadar net ve kesin söylüyorum.

Kendi içimizde birtakim siyasi oyunlar oynayacagiz diye bizi dis siyasette son derece olumlu etkileyecek bir adim atmamiz lütfen engellenmesin. Bakanlar Kurulu’ndan degisiklik geçmistir, meclistedir. Simdi iade meselesine gelince bir kez daha tekrar ediyorum, herhangi bir kimseye verilmemis olan bir mal iade edilecek bile olsa, komisyon böyle bir karar almis olsa bile bunun iade edilmesi çözümle mümkün olacaktir. Bu mali gelip almasi, yerlesmesi mümkün degildir. KKTC koçani ile teslim alacaktir; ya satacaktir, kime? Bir yabanciya ya da Türke. Ya da çözümü bekleyecektir.”

Bu asamada ufukta bir çözüm görmedigini de ifade eden Basbakan Yardimcisi Serdar Denktas, “Ancak bizim dis siyasetteki birtakim sorunlarimizi akilci yollarla, çagdas yöntemlerle, yasalarimizla KKTC devleti olarak asmak zorunlulugumuz da vardir. Iki kesimliligi ilerde tartisma konusu haline getirmeyecek formüller üzerinde durmamiz lazimdir. Yapilmaya çalisilan budur” dedi.

Yapilmak istenen degisikligin herhangi bir risk tasimadigi mesajini israrla veren Serdar Denktas, “Serdar Denktas olarak altina imzami atarak tekrar ediyorum; yapilmak istenen düzenleme benim insanima devletin verdigi koçanin iptal edilmesine yol açmayacaktir. Zaten böyle bir girisimde hiçbir hükümet bulunamaz. Verilmis olan koçanlarin arkasinda yine devlet durmaktadir. Bosuna iç siyasi tasarruflarla bu isi saga sola çekmek gerçekten gereksizdir” seklinde konustu.

Serdar Denktas, “Konu degisiklik, benim basbakan vekilligi yaptigim günlerde bakanlar kurulundan geçmistir. Meclise benim imzamla gitmistir. Onun için çok net bir sekilde söylüyorum; halkimiz rahat olsun, hiçbir kuskuya gerek yoktur” dedi.

Devlet tarafindan verilen koçanlarin arkasinda devletin durdugunu belirten Serdar Denktas, iç siyasi tasarruflarla bu isi saga sola ve politik nedenlerle bunu baska yönlere çekmenin gereksiz oldugunu kaydetti.

Konunun insaat sektörünün hizli büyümesini engelleyecek bir konuma ve kusku yaratabilecek bir ortama getirilmemesi gerektigini de ifade eden Denktas “Yasa tasarisinin bakanlar kurulundan geçirilip meclise gitmesine gerek vardi, ihtiyaç vardi, bu ihtiyaç giderilmistir”dedi

Serdar Denktas Kibris konusunda gelinen asamada artik net bir karar verilmesi gerektigini de vurguladi.

Kibris’ta Rum tarafiyla bulunacak ortak bir çözüm hayalinin gerçekten hayal oldugunu ifade eden Serdar Denktas, ”Rum tarafinin çözüm için herhangi bir sekilde Kibris Türküne ihtiyaci kalmadi. Rum tarafinin zaten Kibris Türkü ile herhangi bir sey paylasmaya niyeti yoktu ve bunu artik çok açik ifade ediyor” dedi.

Bakan Denktas, Türkiye ile birlikte, belirsizligi ortadan kaldirici karari vermek zorunda olduklarini da belirtti.

Basbakan Yardimcisi Disisleri Bakani Denktas söyle konustu:

“Gerçekçi olalim. Rum tarafinin bizimle bir çözüm bulmaya niyeti yok. Yakin bir zamanda Rum tutumu nedeniyle çözüm yok. Biz çözüm irademizi kaybetmeden Kibris Türkünün geleceginin ne olacagina karar vermeliyiz. Belirsizlik içinde mi devam edecegiz? Hayir. Belirsizligi ortadan kaldirici karari vermek zorundayiz Kibris Türk halki olarak Türkiye ile birlikte… Nedir bu karar? Dünyayi da ikna edip dünyanin da anlamasini saglayip, Kibris’ta çözümün önünü tikayan kendi Siyasetlerinin de nedeniyle Rum Yönetimi’dir. Bu anlayis devam ettigi sürece Kibris’ta çözüm mümkün degildir. Bunu dünyaya da anlatmayi basarmaliyiz. Eger 2008’de Rum tarafinda ayni anlayis iktidarda ise Kibris’ta kendimize yeni bir yol çizmek durumunda kalacagiz. O zaman ne kendi zamanimizi, ne de uluslararasi toplumun zamanini bosuna harcamanin geregi olmadigi ortaya çikacak. Iste böyle bir durumda artik net olarak Kibris’ta Rum idaresi ile bir müsterek çati altinda bir araya gelme olasiligi olmadigi görülecek ve biz kendi gelecegimizin ne olacagina karar verecegiz.”

Serdar Denktas, Cumhurbaskani Talat’in ABD’den sonra Ingiltere tarafindan da davet edilmesi beklentisi içinde olduklarini da söyledi ve Kibris gerçeklerinin anlatilmasi için dis temaslarinin her düzeyde devam edecegini söyledi.

Is Adamlari Dernegi’nin ortaya koydugu önerileri yanlis ve gerçeklerle bagdasmayan yaklasimlar seklinde degerlendiren Serdar Denktas, isadamlarinin bu görüsleri ortaya koymadan kendileri ile tartismalarinin yararli olacagini ifade etti ve ortaya konulan görüslerin uygulanabilir, gerçekçi görüsler olmadigini belirtti.

Serdar Denktas, programda baskanlik sistemine geçilmesi konusunda DP’nin görüsünü korudugunu da animsatarak, “Bu konu da artik daha rahat bir sekilde tartisilabilmeli. Bizim için en dogru ve etkin yönetim sekli baskanlik sistemi olacak” dedi