Denktaş’tan Ağlatan Konuşma

Meclis'te Kıbrıs hakkında konuşan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisini dinleyenleri ağlattı.

Meclis’te Kıbrıs hakkında konuşan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisini dinleyenleri ağlattı.

Denktaş, TBMM’den Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs’ın meşru hükümeti olarak tanınmasına yol açacak Ek Protokolü reddetmesini isterken, “Kıbrıs milli davadır, vermeyeceğiz diyorsunuz. Eğer vermeyecekseniz lütfen bu ek protokolü reddediniz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TBMM’deki eski senato salonunda “Kıbrıs gerçeği” ile ilgili bir konuşma yaptı. Denktaş’ın konuşmasını 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın yanı sıra çok sayıda milletvekili de izledi.

Denktaş, konuşmasına Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül’ün bugün basına yansıyan “Kıbrıs milli davadır, Kıbrıs’ta asla taviz vermeyeceğiz” şeklinrdeki açıklamalarını anımsatarak başlarken, “Ancak biz Kıbrıs Türkü olarak sadece beyanatların kafi gelmediğini görüyoruz ve endişeliyiz” dedi.

Türk hükümetinin imzaladığı ek protokol ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin meşru Kıbrıs hükümeti olarak tanındığına, bunun başka hiç bir tefsiri olmadığına işaret eden Denktaş, “Kıbrıs’ı AB, Rumlar adına talep etmektedir. Megola Idea’de Kıbrıs son alınacak yerdir. Bunu inanarak, içim yanarak söylüyorum” dedi.

Türkiye’nin AB’ye girme yolunda Kıbrıs’ı çeke çeke Türkiye’nin elinden alacaklarını kaydeden Denktaş, “Kıbrıs milli davadır, vermeyeceğiz diyorsunuz. Eğer vermeyecekseniz lütfen bu ek protokolü reddediniz” dedi.

Denktaş, Annan Planı’na kadar müzakerelerde görüşmeci olarak önlerindeki pusulanın “Herhangi bir konuda anlaşma olursa ancak tümünde olmazsa parça anlaşmalar uygulamaya konmaz” olduğunu anımsatırken, ancak şimdi KKTC parlamentosundan geçen yasa ile Rumlara “Toprak da hakkınızdır gelip alacaksınız diyoruz” denildiğini ifade etti.

Denktaş, Türkiye’nin Louzidou davası gibi haksız davalardan ve tazminatlardan kurtulmak istiyorsa bu meselenin iki tarafın meselesi olduğunu ortaya koyması gerektiğine işaret ederken, 1974’ten beri Türklerin de Güney’de alacağının olduğunu dile getirdi.

Milli meselelerin milli kararlılık istediğini, milli kararlılığın da bu Meclis’ten çıkacağını vurgulayan Rauf Denktaş, “Kıbrıs’ta kalıcı bir barış istiyorsak. Bunun çözümünü Cumhurbaşkanı Sezer, Talat ile görüşmesinde ortaya koydu. ’Bu mesele milli bir meseledir ve Kıbrıs meselesi dini, dili ayrı iki halktan oluşan iki devlet arasında bir meseledir’ dedi. Bu formülü Sezer canlandırdı. Çözüm için bu formülün kabul edilmesi gerek” diye konuştu.

Denktaş, Makarios’un Kıbrıs meselesini “Girit modeli” ile çözeceğini söylediğini anımsatırken, “Girit modelinin son sayfası Annan Planı’nın son sayfasıdır. ’Kıbrıs Yunandır, Türk Yunan davasına engeldir’ diyen Rumla bizi baş başa bırakma planıydı Annan Planı” dedi.

Denktaş, Rumların Kıbrıs’ın meşru hükümeti sıfatını ellerinde bulundurdukça asla uzlaşmayacaklarını kaydederken, Rumların bugüne kadar Ada’nın tümünü alıp götürememelerinin tek nedeninin Türkiye’nin garantörlüğü ve kurulmuş olan KKTC olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs’ta vadedilenler yapılmamıştır” diyerek bir yere varılamayacağını, vadedilenlerin Rum’un da Annan Planı’na “evet” diyecek hesabı üzerine yapıldığını anlatan Denktaş, “Neden vaatlerinizi yerine getirmiyorsunuz dediğimizde, ’Kıbrıs üyemiz olmuştur. Yasal hakları vardır, bu hakları çiğneyemeyiz’ diyorlar. Türkiye’nin uluslararası yasal haklarını yok sayan, terörist Rum’u meşru hükümet sayan AB şimdi Rum’un yasal haklarını koruyormuş” diye konuştu. Denktaş, TBMM’nin ek protokolü reddetmesini ve bu ek protokolü suratlarına atmasını istedi.

Denktaş, Rumların Kıbrıs’ı alıp kaçmalarının önündeki tek engelin KKTC olduğunu vurgularken, bütün Dünyanın bu cumhuriyeti ortadan kaldırmak için çaba gösterdiğini söyledi. Kıbrıs konusunda AB’ye kendisinin Klerides’e söylediğinin söylenmesi gerektiğine işaret eden Denktaş, “Siz kalıcı anlaşmadan yanaysanız iki devlete dayalı bir birleşim neyinize batıyor” dedi.

Türk Milleti’nin yumruğunu vurup, “Bu milli davadır, Kıbrıs’ı 13. Ada olarak Yunan’a bırakmayacağız” derse bu işin hallolacağını dile getiren Denktaş, “3.5 kişi böyle istedi diye Türkiye kapılarını Akdeniz’e kapatamaz” dedi. Denktaş, sözlerini bitirirken, Cumhurbaşkanı Sezer’in ortaya koyduğu forlümü anımsatarak, “Uzlaşmanın adını Sezer Türk Ulusu adına koymuştur” dedi.

Denktaş’ın konuşması sırasında aralarında CHP İstanbul Milletvekili Kemal Anadol’un da bulunduğu bazı dinleyiciler gözyaşlarını tutamadı.