Denktaş’tan ilginç öneri

Rauf Denktaş, KKTC ile Türkiye arasındaki deniz hudutlarında var olan doğal servetin, Rum'un tekeline almasının mümkün olmadığını söyledi.

Denktaş, “Bizim sularımıza Türkiye derhal ‘Sismik’ gemisini göndermeli ve başka ülkelerden gelen gemiler varsa donanmasıyla kovalamalıdır. Bu anlamda bize düşen kendi hakkımızı fiilen koruyacak durumda olduğumuzu ve korumak kararlılığında olduğumuzu göstermektir.” diye konuştu.

Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli seferiyle Ankara’dan İstanbul’a gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Denktaş, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, “Kıbrıs Rum yönetiminin doğu Akdeniz’de petrol aramasının büyük bir provokasyona yol açacağı” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, “KKTC ile Türkiye arasındaki kanalda ve deniz hudutlarımızda var olan doğal serveti, Rum’un monopolüne alması mümkün değildir. Hukuken mümkün değildir, siyasi açıdan mümkün değildir. Ama içinde yaşadığımız dünyada hukuk geçerli olmadığına göre, siyaset de yabancıların çıkarlarına göre halledildiğine göre, Türkiye’ye ve bize düşen kendi hakkımızı fiilen koruyacak durumda olduğumuzu ve korumak kararlılığında olduğumuzu göstermektir.” dedi.

Türkiye’nin daha aktif bir rol oynamsı gerektiğine işaret eden Denktaş ‘Sismik’ gemisinin acilen KKTC karasularına göndermesi gerektiğinin altını çizdi. Denktaş, “Başka ülkelerden gelen gemiler varsa Türkiye donanması ile bunları kovalamalıdır. Fiilen sahip çıkacağını göstermelidir. Yoksa lafla protesto ile hiçbir yere varılmaz. Rumlarla temas edilir ve kendilerine bu gerçek anlatılır.” dedi.

Akdenizdeki doğal kaynaklarla ilgili olarak Türkiye ve KKTC arasında derhal bir anlaşma yapılması geretiğini vurgulayan Denktaş”Türk petrollerinin KKTC’nin acentesi olarak Türkiye ile birlikte bu kaynaklara sahip çıkması lazımdır. Fiiliyat lazımdır. Rum’un yaptığı fiiliyattır edebiyat değildir. Kıbrıs’ın tümüne sahip çıkmak için attığı adımın sınırı yoktur. KKTC sınırında o adım son bulur. Bunu bildirmek lazımdır.” diye konuştu.

-“ERMENİLER HOCALI’DA KATLİAM YAPMIŞTIR”-

İstanbul’da Azerbaycan’ın Hocalı köyünde Ermeniler tarafından yapılan katliam ile ilgili olarak bulunduğunu aktaran Denktaş, Ermenilerin Hocalı’da Müslüman Türkleri katlettiğini, bununda dünyaya anlatılması gerektiğini belirtti. Denktaş “Azerbaycan’da 1992’de 631 Müslüman Türk, Ermeniler tarafından katledilmiştir. Büyük bir katliamdır. Büyük bir soykırımdır. Ama dünya bunu unutmuştur. Unutturmaya çalışmaktadır. Türkiye aleyhine soykırım davaları ve kavgaları yürütülürken, kardeş Azerbaycan’ın daha 15-16 yıl önce uğramış olduğu bu soykırım olayının dünyaya duyurmak için toplantılar yapılmaktadır. Oraya davet edildim. Orada bir konuşma yapacağım. Bu acı günü hatırlayıp hatırlatacağız. Eğer Türk dünyası İslam dünyası, kendisine yapılan haksızlıkları bir vücuda yapılan bir zarar gibi aynı anda hissetmez ise, aynı anda birleşerek dünyaya protestosunu duyurmaz ise başımıza daha çok şey gelir.” şeklinde konuştu.