Deprem çadırında başlayan aşk evliliğe dönüştü

Pakistan depreminin vurduğu Keşmir eyalatinde Pak-Türk tarafından kurulan Der-i Seyda çadır kentinde hayat devam ediyor.

Ubeydabdurrahman Mandani ve Asuman’ isimli gençlerde pek çok yakınını depremde kaybetmiş. Yolları çadır kentte kesişen 2 genç evlenmeye karar verince devreye girin Pak-Türk Derneği gençlere acaılarını unutturacak bir düğün yaptı.
Geleneksel kıyafetlerini giyen 2 genç son model arabalarla çadır kente geldi. Köy meydanında bulunan çadır caminin bahçesinine kurulun düğün yemeğine hayatta kalan akrabaların yanı sıra dünyanın 8 ayrı ülkesinden gelen Türk vatandaşları da katıldı. Düğün yemeğinin ardından gelinle damat için Kuran-ı Kerim okundu ve Türkçe ve Urduca dua edildi.
Gelinle damat evlilik cüzdanlarına parmak basarak imza attı. Basılan parmakların ardından Pak-Türk Vakfı’nın kendileri için açtıkları çadıra geçen gelin ve damada, dünğüne katılan Türkler tarafından para takıldı. Yeni evli gençler önce yadırgasalarda sonra kedilerine hediye edilen paraları aldılar.
Der-i Seyda çadır kentinde ayda ortalama 20 bebek dünyaya geliyor. Deprem pek çok aileyi parçalarken yeni ailelerin kurulmasına da vesile oldu.