Deprem olacağı söylentileri çadır satışlarını arttırdı

Tokat'ın Niksar ilçesinde deprem söylentileri nedeniyle çadır satışlarında patlama yaşandı.

Niksar’da güneş tutulması sonrası deprem olacağı iddiası vatandaşları tedirgin ediyor. Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metal Eğitim Bölüm Başkanı Mustafa Yıldırım’ın iddialarının Tokat’ta deprem mi olacak sorusunu gündeme getirmesinin ardından Niksar ilçesinde çadır satışları patlama noktasına geldi.

Başta şehir merkezi olmak üzere Niksar’a bağlı kasaba, köylerde vatandaşları deprem telaşı sarmış durumda. Kasabalılar biran önce ‘güneş tutulması’nın’ olup bitmesini istiyor.

İlçede bulunan 4 çadırcı harıl harıl çadır dikiyor. Siparişleri yetiştiremediğini söyleyen çadırcılar korsan çadırcılardan dertli. İlçe dışından da birçok çadır satıcısının Niksar’a geldiği söyleniyor. Yaklaşık olarak ilçede 500 hane çadırda sabahlıyor. Yaklaşık olarak 400 hanede ise çadır yapma telaşı var.

Deprem riskinin en yüksek olduğu 27 Mart – 16 Nisan 2006 tarihleri arasında ağızlarda dolaşan fısıltılara kulak veren vatandaşlardan, özellikle geceleri tek ve ya da çift katlı deprem açısından güvenilir binalarda bulunmaları, üç kattan fazla binaları terk etmeleri isteniyor. Bu sebepten dolayı vatandaşlarda panik başladı.

O günler yaklaştıkça evlerden çadırlara geçme artışı görünüyor. Şehir merkezi olmak üzere fay hattının geçtiği Yol Konak kasabasında birçok vatandaş gece uyumaya çadırlarına giriyor. Yüzlerce çadırlarda insanlar tedirgince güneş tutulmasını gelmesini bekliyor.

Birçok memur yıllık izinlerini güneş tutulmasına denk getirmeye çalışıyor. Niksar depremle yatıyor depremle kalkıyor.