Deprem üzerinden ‘siyaset’ yapıyorlar!

BBP'li Topçu, ''Bir gecede gözümüzün önünde canlar gidiyor ve hala bu canlar üzerinden siyaset yapılıyor'' dedi.

Kartal’daki Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneğine taziye ve geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Topçu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yüzde 90’ın üzerinde bir bölümünün deprem kuşağında olduğunu bilim adamlarının ısrarla söylediğini, bunun, 72 milyon nüfusun 70 milyonunun depremle karşı karşıya kalacak olması anlamına geldiğini kaydetti.

Topçu, ülkede yaşanan sorunlar yüzünden birçok insanın canının yandığını belirterek, ”Bir gecede gözümüzün önünde canlar gidiyor ve hala bu canlar üzerinden siyaset yapılıyor. Bu ülkede artık siyasete ahlakı hakim kılmak gerek” dedi.

Yaşananlardan ders alınması gerektiğini vurgulayan Topçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesine gitmesini takdirle karşıladığını ancak bu duyarlılığını devam ettirmesi gerektiğini kaydetti.

Topçu, ”Bir deprem master planı hazırlanabilir. Diğer ülkelerde bu işler nasıl yapılıyorsa aynısı bizde de yapılabilir. En son yaşadığımız depremden bu yana 40 milyar dolar fon birikmiş. Bu para neredeyse, kimdeyse, yüzde 90’ı deprem riski altında olan yerlerde fiziki değişiklikler yapılabilir” diye konuştu.

Bu milletin büyük acılar görmüş 10 bin yıllık bir tarihi olduğunu dile getiren Topçu, ”Biz sabredeceğiz. Kürt’üyle, Türk’üyle, Çerkez’iyle bu ülkede herkes müstesna tutulacak. Bu ülkeyi yönetenlerin akıllarını başlarına toplaması gerektiğini düşünüyorum. Bizim acılardan sonra ah, tüh etmememiz lazım. Orada onlarca insanımız öldü. Düşünsenize, sayısını bile sayamıyoruz. Ayıptır” şeklinde konuştu.

Bu sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşması temennisinde bulunan Topçu, sözlerini şöyle tamamladı:

”Ben buradan bu jargon üzerinden siyaset yapanlara sesleniyorum: Bu ülkede herkes hesap edilecek. Her şeyinden hesap edilecek. Makam ve mevkisinden de hesap edilecekler. Kurtuluş Savaşı’nda bu millette nasıl bir feraset, nasıl bir ruh, nasıl bir irade ve akıl varsa, Allah şimdi ülkeyi yönetenlere de böyle feraset, ruh, irade ve akıl nasip etsin. Milletimizin başı sağ olsun. Allah böyle acıları bir daha göstermesin.”

Dernek Başkanı Erhan Özbey de Yalçın Topçu’nun ziyaretiyle, parti olarak hem samimiyetlerini hem de memlekete bakış açılarını gösterdiğini belirterek, Topçu’ya teşekkür etti.