Deprem yagmacilari

ISTANBUL - Büyük bir felaketin ardindan bölgeye yardima gönderilen erlerden biri buldugu çantayi askeri birlige gömdü. Para gömüldügü yerden 4 yil sonra bir Yarbay tarafindan çikarildi.

Birkaç dakika içerisinde binlerce kisinin hayatina malolan 17 Agustos 1999 depremini Türkiye hafizasindan silemedi. Bu felaketin acisi binlerce insanin yüreginde sicakligini korurken, toplumsal felaketin bir diger boyutu olan talan ortaya çikti. Depremin hemen ardindan arama kurtarma çalismalari kapsaminda Yalova’ya gönderilen Tarkan Okçu isimli erin ceset çikarmaya gittigi enkazda buldugu ziynet esyalari ve paranin bir kismina el koydugu ve bunlari Yalova Hava Meydan Komutanligi’nin bahçesine gömdügü belirlendi. Terhis olduktan sonra parayi gömdügü askeri bölgeye giremeyen Tarkan Okçu, Yalova Meydan Harekat Komutanligi’nda görevli Yarbay Mümin Sen ile anlasti. Gömünün yerini ögrenen Sen, 4 yil sonra parayi çikardi. Ancak Okçu ve arkadaslariyla paylasmayarak tümünü aldi. Sen’in malvarligindaki ani artis dikkatleri buraya çevirdi. Askeri Savci, Sen’in yargilanmasi için dava açti. Terhis olan er de Tarsus’ta yargilaniyor. TSK Kuzey Deniz Saha Komutanligi’nda yasanan olayi, affetmedi. Olay, söyle gelisti:

BÜYÜK DEPREM

17 Agustos 1999 gecesi Türkiye 7,4 siddetindeki depremle sarsildi. Yalova’da AKSA’ya ait ACN tanklari çatladi. Havaya akrilonitril gazi yayildi. Bu yanici madde Yalova’daki depremzedelerin bölgeyi terketmesine neden oldu. Gazin etkisi yavas yavas geçmeye baslayinca Yalovalilar, bölgeye döndü. Ancak evleri tümüyle talan edilmisti. Öte yandan, depremle beraber, Türkiye’deki tüm birlikler arama-kurtarma çalismalari kapsaminda bölgeye kostu. Iddianameye göre er Tarkan Okçu da Bergama 19’uncu Piyade Tugayi 1’inci Piyade Tabur Komutanligi emrinde görev yaptigi sirada, birligi ile birlikte Yalova’ya arama kurtarma çalismalari için gelmisti.

ÇANTAYA EL KOYDU

Tarkan Okçu, enkaz kaldirma çalismasi için bir sitenin enkazina götürüldü. Okçu, bu çalismalar sirasinda el çantasi ve bazi ziynet esyalari buldu. Çantanin içerisinde destelenmis sekilde ABD dolari bulunuyordu. Okçu, çantayi sitenin bulundugu bir yere sakladi. Enkaz kaldirma çalismasinin sona ermesinin ardindan Okçu, gece çantayi saklayacak yer aradi ancak askeri arazi disina çikamadi. Bahçede buldugu üç incir agacinin ortasina bir çukur kazan Okçu, çantayi naylon bir torbaya sarip, buraya gömdü. Arama kurtarma çalismalari bir süre sonra bitti. Erlerin siki aramadan geçirilmesi nedeniyle Okçu, gömdügü parayi çikaramadan Bergama’daki birligine geri gönderildi. Okçu, daha sonra terhis oldu. Tarkan Okçu, kardesi Cumali Okçu’ya paradan bahsetmisti. Iki kardes, parayi gömülü oldugu yerden çikarmak istiyordu. Ancak buranin askeri arazi olmasi nedeniyle, bölgeye bir türlü giremiyorlardi.

YARBAY’LA ANLASTILAR

Bunun üzerine Cumali Okçu, arkadasi Osman Özdemir’e konuyu iletti. Osman Özdemir de emekli Astsubay Mehmet Ali Çakmak’tan Yalova Meydan Komutanligi’na kendilerini sokmasi için “adam ayarlamasini” istedi. Özdemir ve Çakmak, Yalova’ya gitti. Binbasi Recep Dok, Özdemir ve Çakmak’i Yalova Meydan Harekat Komutanliginda görevli Yarbay Mümin Sen’le görüstü. Teklifi kabul eden Yarbay Sen, parayi çikaracak, daha sonra aralarinda paylasacaklardi. Mümin Sen, birlik nizamiyesindeki nöbetçi erlere kapiyi açtirarak, kulenin bulundugu yere gitti. Çantayi bulan Sen, kürekle kazdigi gömüyü çikardi. Sen ve Özdemir, parayi kendi aralarinda paylasti. Disari çikan Sen, diger arkadaslari Çakmak ve Dok’a, parayi bulamadigini söyledi ve ayrildilar. Olayin ardindan, Sen’in malvarligindaki artis dikkat çekti. Yalovalilar da bu artisa anlam veremedi. Sen, iki otomobili bulunmasina ragmen, olaydan sonra 38 bin YTL’ye Ford C-MX Diesel, 64 bin YTL’ye Volkswagen Passat Diesel, 26 bin YTL’ye Ford Fiesta Diesel otomobiller aldi. Sen, Yalova’dan esi üzerine iki villa alirken, kayinbiraderinin üzerine kayitli bir araba galerisi açti. Gelismeler üzerine, sorusturma açildi.

TERHIS OLAN ER TARKAN OKÇU OLAYI ANLATTI

‘Gasp ve talani önleyecektik’

Terhis olan er Tarkan Okçu’nun ifadesi de Bahçesir Iç Güvenlik Takim Komutanligi’nda alindi. Okçu, burada parayi nasil buldugunu anlatti. Enkaz çalismasi yapmak için bir siteye gönderildiklerini anlatan Okçu, burada buldugu çantanin içinde 100’lük desteler halinde 100 dolarlardan olusan paralar oldugunu belirtti. Saymadigini ama 300 bin dolar para bulundugunu kaydeden Okçu, “O zamanlar enkaz altindan ceset çikarma islemleri bitmisti. Enkazlardan çikacak olan degerli esyalarin gaspini önlemek amaciyla görev yapiyorduk. Ben bu çantayi buldum. Ayni gün Yalova Hava Meydan Komutanligi’ndaki yerimize götürdüm. Bu agaçlarin arasinda sakladim” dedi. Okçu, terhis olduktan sonra boyacilik yaptigini ancak babasinin yardimiyla evlendigini ve geçimini sagladigini da belirtti.

Mahkemede yargilaniyorlar

Askeri Savcilik, Mümin Sen hakkinda “görevi kötüye kullanma” ve “hirsizlik” suçlarindan 1 yildan 8 yila kadar agir hapis cezasi istemi ile dava açarken, Askeri Ceza Yasasi uyarinca TSK’dan ihraç edilmesi de istendi. 2 ay tutuklu kaldiktan sonra serbest birakilan Sen hakkindaki dava halen Kuzey Deniz Saha Komutanligi Askeri Mahkemesi’nde sürüyor. Sen, yargilamada, “Tel örgüye yakin yerin çalilik kisminda eski dönemlerden kalma define oldugunu duymustum. Gerçek gömü olabilecegini düsündüm. O yüzden gittim” diye ifade verdi.