Depremi haber veren cihazlara bir yenisi daha

K.MARAS - Yapilan bazi depremi önceden haber veren cihazlara bir yenisi daha eklendi.

Son yillarda depremlerin artmasi insanlari yeni buluslar içine yöneltiyor. Depremi önceden haber veren bir cihaz yaptigini iddia eden 41 yasindaki Ahmet Bolat, icadi için umutlu konusuyor. 1999 depreminden çok etkilendigini kaydeden elektronik meraklisi Bolat, “Depremlerde bir çok insanin öldügünü, birçok insanin yaralandigini, ülkenin maddi zarara ugradigini gördüm. Bu zarari nasil azaltabiliriz diye düsünmeye basladim. Deprem konusunda degisik kaynaklar okumaya basladim. Elektrik ve elektronik bilgilerimden de yararlanarak 5 sene ugrasarak bu cihazi yaptim.” seklinde konustu.

Bilime merakinin ortaokul yillarinda basladigini açiklayan Bolat, yer bilimci oldugu için depremin kendi alanina girdigini anlatti.

Cihazin, deprem sirasinda çikan ilk dalgayi algiladigini belirten Bolat, sunlari söyledi; “Deprem kaynaginda 4 çesit dalga yayiliyor. Radyo, televizyon parçalari ve kapi alarminda yapilan cihaz, ilk yayilan ve en hizli olan öncü dalgayi alarak harekete geçiyor. Aktif hale gelen cihaz bizi ses ile uyariyor.”

Cihazi Ahmet Mete Isikara’ya gösterdigini hatirlatan Bolat yasadigi olayi söyle anlatiyor; “Sütçü Imam Üniversitesi’nde konferans veren Isikara’ya yapmis oldugum cihazi gösterdim. Begendi ve biraz daha gelistirmemi istedi. O zaman eski bir radyonun kutusuna yerlestirdigim için kaba görünüyordu. Bana gülerek, “Bu depremi önceden haber veren araçlardan olmasin “dedi. Bende Isikara’ya ” Sayin hocam bu olmadan degil, olduktan sonra haber veriyor.” dedim. O’da güldü.”

Yaptigi cihazin gelistirilmeye ihtiyaci oldugunu kaydeden Bolat, TÜBITAK’a ve Türkiye Patent Enstitüsü’ne basvuracagini, özel sektörden de yardim bekledigini söyledi.

Bolat, cihaz üzerinde biraz çalisilmasi halinde su, elektrik ve gaz sistemlerini otomatik olarak kapatacak hale gelecegini iddia etti.

Cihazi konusunda iddiali oldugunu dile getiren Bolat, cihazin gelecekte çok önemli hale gelecegine inaniyor. Bolat; “cihaz suan islevini yerine getirdigi için gelecekten umutluyum. Biraz üzerinde çalisarak ayar sistemini ve yükleyecegim yeni görevlerini yerine getirmesini saglayacagim. Zaten çalisan bir cihaz oldugu için gelecekte iyi bir cihaz olacagina inancim tam. Insallah tüm insanliga hayirli bir cihaz olur.” ifadelerini kullandi.