‘Depremi önceden tespit edemeyiz’

Ülke topraklarının yüzde 92'sinin deprem riski taşıdığı, nüfusun da yüzde 95'inin bu bölgeler üzerinde yaşadığının unutulmaması gerektiğini belirtti.

Şengel depreme hazırlıklı olmak amacıyla deprem tatbikatı yapacaklarını söyledi. Şengel şöyle konuştu: “Buna göre ilimiz ve bölgemizin de deprem kuşağı içerisinde bulunduğu, ilimizde de depremler yaşandığı bundan sonra da depremlerin yaşanabileceği unutulmamalıdır. Depremin olacağını önceden tespit eden cihazlar veya yöntemler henüz bulunamamıştır. Bu nedenle, depremle iç içe yaşayan ülke insanları olarak depremin oluşturacağı olumsuz etkilere karşı hazırlıklı olmak ve bilinçli hareket etmek gerekmektedir. Bu nedenle depremin ne zaman, nasıl ve ne şekilde olacağı bilinmemektedir. Toplum olarak olması muhtemel deprem afetinden en az zararla çıkmak eğitim ve bilinçli olmakla mümkündür.”

Bu arada birinci derece deprem bölgesinde yer alan Osmaniye’de 28 Şubat Sivil savunma gününde deprem tatbikatı yapılacak. Yarın saat 14.00’de Sağlık Meslek Lisesi’nde sivil savunma konulu konferansın ardından deprem ve tatbikatı yapılacağı bildirildi.

DEPREM SIRASINDA NELER YAPILMALIDIR:

Bina içinde iseniz, deprem sırasında sakin olun, paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın ve koşuşmayın.

Depremler genellikle hafif bir sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir. Bu birkaç saniye deprem sırasında ne yapabileceğinizi belirleyin çok katlı binada yaşıyor iseniz deprem esnasında dışarıya çıkmaya çalışmayın merdiven ve asansörleri kullanmayın, bu yerler hasar görme se dahi tehlikelidir.

Evinizde sağlam kabul ettiğiniz yerde durumunuzu muhafaza edin ve depremin geçmesini bekleyin. Deprem esnasında tek katlı ve müstakil binada oturuluyorsa paniğe kapılmadan derhal dışarıya çıkılmalıdır.

Deprem esnasında okul, işyeri ve toplu olarak kullanılan bir mekanda iseniz kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayınız paniğe kapılmadan durumunuzu muhafaza edin ve yanınızdakileri yatıştırarak depremin geçmesini bekleyiniz.

Aynı anda orada bulunanlar hep birden kapıya ve merdivenlere yönelirse izdiham olacak ve insanlar birbirine zarar verecektir bu şekilde davranıldığı takdirde deprem insanlara zarar vermese bile insanlar panik ve kargaşa ile birbirlerine zarar verecektir.

Kısaca toplum düzenini ve yaşamını çok kısa sürede alt üst eden, önemli can kayıplarına yaralanmalara ve ekonomik kayıplara yol açan, çoğu kez kaçınılmaz şekilde etkisi altında kalınabilen doğal veya insan eliyle meydana gelen her olay afet olarak adlandırılmaktadır.