Depremin 6. yildönümünde yeniden evsiz kaldilar

BOLU - 12 Kasim deprem felaketinden sonra deprem konutlarinda hak sahibi olmadan oturdugu mahkeme karariyla tespit edilen 46 kisi, konutlarini geri alabilmek için yazdiklari dilekçeleri Bolu Bayindirlik ve Iskan Müdürlügü'ne verdi.

Kendilerine verilen deprem konutlarinin geri alinmasini protesto eden bir grup depremzede, Bolu Bayindirlik il müdürlügüne dilekçe verdi. Bolu Bayindirlik ve Iskan Müdürlügü’nün önünde toplanan yaklasik 50 kisilik bir grup, Bolu Bayindirlik ve Iskan Müdürlügü’nün yaptigi uygulamanin yanlis oldugunu öne sürerek, yazdiklari dilekçeleri müdürlüge teslim etti.

Grup adina bir açiklama yapan Mecit Öztürk 12 Kasim depreminin yildönümünde sokaga atilmanin çaresiz azabi içinde olduklarini belirterek, ”Devletimize verdigimiz dilekçeler incelenerek, tarafimiza kalici deprem konutlarindan bir ev verildi. Ve daha sonra çesitli sebeplerle hak sahipligimiz iptal edilmistir. Bizler devletimizden bu evleri hibe olarak istemiyoruz. Yillardir kazanilmis bir hak olarak basimizi soktugumuz evlerimizin devletimiz tarafindan bizlere satilmasini istiyoruz. Bu konuda, Basbakanimiz Recep Tayip Erdogan’dan ve Bayindirlik ve Iskan Bakanimizdan yardim bekliyoruz” diye konustu. Mecit Öztürk “Eski bakanimiz Zeki Ergezen bize söz vermisti, ama bu meseleyi basina duyurmayin dallanir budaklanir, ben sizin durumunuzu çözecegim demisti. Verilen sözlerin tutulmasini istiyoruz.” dedi.

Hak sahipleri olduklarini iddia eden gruptan Emine Aklan “Benim kizimin evine kilit vurulmus. 7 aylik bebegi ile disarida kalan kizim baba evi olmasa nereye gider. Biz disimizden tirnagimizdan artirip kizimiza ev yaptik depremde yikildi. Babasini evi var diye neden kizima ev verilmiyor. Böyle adalet olmaz” diye sitem etti.

Evlerinden çikartilan depremzedeler, “Çoluk çocugumuzla disarida kaldik. Anahtarlarimizi almadan hiçbir yere gitmeyiz. Madem biz haksiz yere hak sahibi olduk, bugüne kadar niye bizi çikartmadilar. Bizleri çikartmak simdi mi akillarina geldi? Bizler evlerimizi geri istiyoruz. Bu kis gününde nerde kalacagiz?” dediler.

Daha sonra Bolu Valisi Ali Serindag ile görüsmek için yürümek isteyen depremzedelere polis izin vermek istemedi. Depremzedeler ile polisler arasinda yasanan gerginlik daha fazla büyümeden sona ererken, depremzedeler yaya kaldiriminda polisin gözetiminde yürüyerek vali ile görüsmeye gitti. Vali Ali Serindag’la görüsen gruptan 4 kisi, sorunlarina çözüm bulunmasini istedi.

Vali Serindag ise, alinmis bir mahkeme karari oldugunu belirterek “Bakanligin bir talimati var biz bu talimatin geregini yerine getirmek zorundayiz” dedi. Vali ile görüsen grup sessizce dagildi.

Önceki gün Bolu Bayindirlik ve Iskan Müdürlügü ve jandarma ekipleri, kalici konutlarda hak sahibi olmadan oturdugu mahkeme karari ile tespit edilen vatandaslardan daireleri geri almak için gün içerisinde bir çalisma yapmis, yapilan çalismada evde olan ailelere 5 gün içerisinde evlerini bosaltmalari söylenmisti. Evde olmayan ailelerin ise çilingir ve jandarma yardimi ile kapi kilit sistemleri degistirilerek eve girmelerine engel olunmustu.