Depremin izleri 3 yıl sonra silindi

Bingöl Merkez Ulu Camii'ndeki deprem izleri 3 yıl sonra silinebildi. Ulu Cami'deki 66 metre boyundaki 2 ayrı minarenin boyları 10 metre kısaltılarak depreme dayanıklı bir şekilde onarıldı.

Bingöl’ün en işlek yerlerinden biri olan Dörtyol Kavşağı’nda bulunan ve 1996 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Merkez Ulu Camii’nin 66 metrelik iki minaresi, 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl ve çevresini etkileyen 6,4 şiddetindeki depremde ağır hasar gördü.

Depremden sonra Bayındırlık Bakanlığı Hasar Tespit ekipleri ve Türkiye Diyanet Vakfı Teknik Heyeti’nin incelemeleri sonucunda, caminin orta hasarlı, minarelerin ise hasarsız olduğuna dair rapor verildi. Ancak Türkiye Diyanet Vakfı Teknik Heyeti’nin yaptığı ikinci bir incelemede minarelerin alt şerefeden ikiye ayrıldığı ve minarelerin üst kısmının kendi ağırlığının yapmış olduğu baskıyla ayakta durduğu fark edildi. Bunun üzerine minare ustası getirilerek minarelerinin onarımına başlandı. Ancak bu onarımlar elverişsiz hava şartları ve usta bulunamaması nedeniyle 3 yıl boyunca devam etti.

Bu sene başlayan ve yaklaşık 20 gün devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla yeni görünümüne kavuşan minarelerden, Bingöl depreminin izleri silindi. Minarelerin onarılmasına çok sevindiklerini söyleyen çarşı esnafı, Bingöl’e gelen herkesin öncelikle yarım olan minareleri sorduğunu ve kendilerin de her zaman Bingöl depremini anlatmak zorunda kaldıklarını ifade etti.