Depremzedelere tazminat ödenecek!

17 Ağustos depreminde, yakınlarını kaybedenlerin maddi ve manevi zararlarının telafi edilmesi için Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında açılan davada yerel mahkemenin verdiği red kararı, Danıştay tarafından bozuldu.

Alınan bilgiye göre 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depremi’nde, Sedat Kirtepe Caddesi’ndeki 5 katlı evin çökmesi sonucu eşi Tarık Çelik ve oğlu Cevdet Mert Çelik’i kaybeden Sibel Çelik, valilik ile Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarının uygulanmasında kusurları olduğu gerekçesiyle 152 bin YTL’lik maddi tazminat davası açtı. Ancak Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, davanın 60 gün içinde açılmadığını gerekçe göstererek Çelik’in tazminat talebini reddetti. İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine üst mahkemeye başvurduklarını belirten Sibel Çelik’in avukatı Sebahattin Yılmaz, Danıştay 6. Dairesi, ”Bu olumsuz eylemden kaynaklanmaktadır. 1 ve 5 yıllık zamanaşımı süresi geçerlidir” görüşünü belirterek yerel mahkemenin verdiği kararı bozduğunu söyledi.

Dosyanın yeniden Sakarya İdare Mahkemesi’ne gönderildiğini ifade eden Yılmaz, ”Danıştay 6. Dairesi (bu nedenle dava süresinde açılmıştır. Olumsuz eylem vardır. Dava yeniden incelenip esastan kara bağlanmalıdır) görüşünü belirtti. Şimdi kusurların tespit edilmesi için inşaat, jeoloji ile şehir ve bölge plancısından oluşan 3 kişilik bilirkişi tarafından dosyalar incelenecek. Bunların bildireceği kusur durumuna göre Sakarya İdare Mahkemesi yeniden karar verecek” dedi. Sakarya İdare Mahkemesi’nde buna benzer yaklaşık 30 tane dosyanın bulunduğu ve davanın sonucunun onları da yakından ilgilendirdiği belirtildi.