Derbi değil camia ile barış maçı

Fenerbahçe’nin eski kaptanı ve A Milli Takım Antrenörü Oğuz Çetin, Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini yorumladı.

Çetin Beşiktaş’ı kastederek, “Bazı olumsuz durumlarda ortaya çıkan derbi maçları tekrar camiayla barışma adına fırsat teşkil ediyor” dedi.

Ligtv.com’a konuşan A Milli Takım Antrenörü Oğuz Çetin’in birbirinden ilginç cevapları şöyle;

– Derbiyi iki takım açısından değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

– “Bu tip maçların atmosferi yüksek olur, burada herkes kendi payına düşen sorumluluğu üstlenip, fair play içerisinde bir maç olmasını diliyorum. Bu tip maçlarda özellike futbolcular çok fazla baskı altında oluyorlar. Lig istediği gibi ilerlemeyince camiaların stresi dahada artıyor. Dolayısıyla bunun sonuçları da olumsuz olabiliyor.”

– Beşiktaş’ın kötü sezonlarında bile Fenerbahçe karşısında aldığı galibiyetler var. Bunu neye bağlıyorsunuz? Mesela aşırı motivasyon mu?

– “Sahadaki neticeyi etkileyen bir çok sebepler var. Taktik, teknik, motivasyon, konsantrasyon. Ortaya konulacak olan strateji var. Önemli olan bütün bunların en iyi şekilde en yüksek konsantrasyonla ortaya konması. Bazı olumsuz durumlarda ortaya çıkan derbi maçları tekrar camiayla barışma adına fırsat teşkil ediyor. Dolayısıyla konsantrasyon en üst seviyede oluyor. Bunun tabii kırılma noktaları oluyor işler iyi giderse, konsantrasyon artılar getirebileceği gibi olumsuzluk da getirebilir.”

– “KAYGILAR NETİCEYİ ETKİLER” –

– Beşiktaş’ın içinde bulunduğu durumu da göz önüne alacak olursak, böyle bir maçta daha çok hangi taraf daha fazla motive olur?

– “Her iki tarafta yüksek derecede konsantre olacaktır bu maça. Ancak neticeyi etkileyen, performansı etkileyen sebeplerden bir tanesi de kaygılardır. Özellikle Türkiye’de ki futbol ortamında endişeler ve kaygılar. Maç iyi gitmediği taktirde olabileceklerin kaygısı, futbolcuların performansını düşürebilir ki bu yönde de Beşiktaş zor durumda.”

– Derbide iki takım açısından da ön plana çıkabilecek, maçın kaderini etkileyecek isimler kimler?

– “Bu maçlarda neyin ne olacağını kimse bilemiyor, kim hangi performansı gösterecek, kim neticeye etki edecek? Bunu söylemek zor ancak her iki takımda da bireysel yeteneği ön planda olan neticeyi değiştirebilecek oyuncular mevcut. Bu açıdan fazla kişiye inmemekte fayda var. Bu tür maçlarda daha sakin, sabırlı ve sinrlerine hakim olan taraf her zaman avantajlıdır”

“- Beşiktaşlı taraftarların bir bölümü Fenerbahçe’ye yenilmek istediklerini beyan ettiler. Bu nasıl bir durumdur, sana ilginç geliyor mu?

– “Onların yenmek ve yenilmek istemelerinin bir önemi yok. O onları bağlar. Biz biliyoruz ki sahaya çıkacaklar, teknik ekip ve futbolcular bu maçı kazanmak için oynayacaklar. Hangi takım olursa olsun bu böyle olacak.”