“Derbi kardeşlik derbisi olsun”(Özel)

Avrupa'daki Fenerbahçe ve Galatasaraylılardan el ele ortak mesaj: 'Hiç bir kupa bir insanın hayatından önemli olamaz'

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi heyecanın yanı sıra geçen yıl olduğu gibi ölümlü taraftar çatışmaları kaygısını da doğuruyor.

Avrupa’daki Fenerbahçe ve Galatasaraylılardan el ele ortak mesaj: ‘Hiç bir kupa bir insanın hayatından önemli olamaz’

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi heyecanın yanı sıra geçen yıl olduğu gibi ölümlü taraftar çatışmaları kaygısını da doğuruyor. Avrupa’da bir birlerinin takımını destekleyen gurbetçi Galatasaray ve Fenerbahçe dernek yöneticileri ise el ele vererek, “Türkiye’de artık spor da çağ atlasın, bu derbi kardeşlik derbisi olsun. Hiç bir kupa bir insanın hayatından önemli olamaz” mesajı veriyor.

Ezeli rakipler Fenerbahçe ve Galatasaray arasında Pazar günü oynanacak derbi maçı büyük heyecanın yanında, geçtiğimiz yılki gibi ölümle dahi sonuçlanabilecek taraftar çatışmaları endişesini beraberinde getiriyor. “Galatasaray da bizim, Fenerbahçe de bizim” diyen ve her iki takımı da destekleyen Avrupa’daki gurbetçi Fenerbahçe ve Galataraylılar ise derbi öncesi el ele vererek birlikte “Bu derbi kardeşlik derbisi olsun, kazanan dostluk olsun” mesajı veriyor.

2007 yılı 19 Mayıs’ını birlikte kutlayan Köln Galatasayarlılar Derneği ve Köln Fenerbahçeliler Derneği yöneticileri derbi öncesi bir araya gelerek Cihan aracılığıyla Türkiye’deki taraftara seslendi: Geçen yıl bir kardeşimizin ölümünden büyük acı duyduk. Bir daha tekrarlanmasın. Hiç bir kupa bir insanın hayatından önemli değildir. Galatasaray ve Fenerbahçe ezeli rakip olduğu kadar ezeli ve ebedi dosttur.

FENERSİZ GALATASARAY’IN, GALATASARAYSIZ FENER’İN TADI OLMAZ
Köln Galatasaraylılar Derneği Başkanı Yakup Peker, iki taraftar derneği arasında kuruldukları 1997’den beri kardeşlik geleneği olduğuna dikkat çekiyor. Galatasaray Kongre üyesi de olan Peker, “Onursal Başkan Yakup Işıklar’dan beri dostluğumuz sürüyor. 2007 yılında üç taraftar derneği birlikte 19 Mayıs’ı kutladık. Biz birlikte kutlarken Ali Sami Yen stadında sahaya su şişeleri atılıyordu. Galatasaraylı olarak utandım. 2011’de Mönchen Gladbach’taki Spor Toto Kupa maçında birlikte görev aldık. Fenerbahçeli kardeşlerimizin Çankırı’da yoksul çocukları giydirme kampanyasına biz de katkı yaptık. Galatasaray Tekerli Basketbol takımı sponsorluğumuza da en büyük desteği Fenerbahçe derneği verdi. Sporun bu birleştiriciliğini biz Türkiye’de de görmek istiyoruz” diyor.

Türkiye’de maçlardan sonra bazı insanların bir birini üzdüğü, yaraladığını hatırlatan Peker, “Bu tamamen futbol kültürüyle ilgili. Biz bunu protesto ediyoruz. İki takım bir birinden ayrılmaz bir parça. Rekabet olmalı, tabii ki bir birimize takılacağız, ama rekabet sahada kalmalı. Ne Galatarasaysız Fenerbahçenin, ne Fenerbahçesiz Galatasarayın tadı olur” diyor.

TÜRKİYE ARTIK SPORDA DA ÇAĞ ATLASIN
Avrupa’da bir birlerinin takımlarını desteklediklerini aktaran Peker, “Nail Beyler bizim maçlarımıza geldi, biz onların maçlarına gittik, bir birlerimizin kaşkollerini takarak takımı destekledik. Biz örnek olalım, zoru başaralım dedik. Küfretmek kolaydır ve Türk milletine yakışmayan davranıştır. Bu konuda sadece gurbetçilerde değil Almanya’da güzel bir kültür var. Türkiye özellikle son 10 yıl da çağ atladı, ama artık sporda da çağ atlasın. Neden Almanya’daki 3 milyon Türk’ten Real Madrid’e üç futbolcu giderken, Türkiye’den gidemiyor? Çünkü Türkiye’de gerçek futbol kültürü, disiplini oturmadı, alt yapıya da önem verilmiyor” dedi.

FENERBAHÇELİ OLARAK ÇOK GALATASARAY MAÇINA DESTEK İÇİN GİTTİM
Fenerbahçe Kongre üyesi de olan Köln Fenerbahçeliler Derneği İkinci Başkanı ve Genel Sekreteri Nail Gül ise, “Fener olmasa Galatasaray, Galatasaray olmazsa Fener olmaz. Bunlar bir birini tamamlayıcı takımlar. Lig bu rekabetle heyecanlı ama onu bozmamalı” diyor. Önemli bir kardeşlik örneği aktaran Gül, “Ben çok Galatasaray maçına destek için gitmişimdir, Fransa’ya, Hollanda’ya da gittim. Köln’deki bu dostluk biraz da Yakup Işıklar döneminden bize mirastır. İki Yakup öncülük etti, çok güzel projeler yaptık” diyor.

Futbolun 90 dakika ile sınırlı olduğunu hatırlatan Gül, taraftarın tahrik edilmesinden bazı televizyon programlarının da sorumlu olduğuna dikkat çekiyor. Gül, “10 kanal ortalama 60 saat bir mevzu üzerine konuşuyorlar. Bir noktatan sonra kışkırtıcı şeyler söylenebiliyor. 30 yıl önce Fenerbahçe-Galatasaray maçını diğer taraftarlarla yan yana izlerdik.

Şimdi bazı kesimler bu rekabeti ranta çeviriyor, yoksa bazı spor gazete ve programarı nasıl satacak? Siz Almanya’da saatlerce süren bir spor programı gördünüz mü? Medyamız döner bıçaklı görüntüyü 45 dakika yayınlamayı bıraksın. O zaman bundan rant anlaşılıyor. Futbol dostluk, kardeşliktir. Avrupa’da güzel örnek var. Bu kültür artık Türkiye’de yerleşmeli” diyor.

ALMANYA’DA KARDEŞLİK TURNUVASI DÜZENLEYELİM
Almanya’da 11-12 Fenerbahçe, bir o kadar da Galatasaray derneği, onların arasında benzer dostluklar olduğunu hatırlatan Gül ve Peker, “Almanya’da bir Galatasaray-Fenerbahçe taraftar dernekleri turnuvası düzenleyelim, her yıl dostluk ödülleri verelim. Bununla Türkiye’deki taraftara da mesaj verelim” kararı da aldı.