Derbide 2000 polis görev yapacak

Vali Güler, İl Spor Güvenlik Kurulu'nun İstanbul Valiliği'nde düzenlediği toplantısının ardından alınan karaları bir basın toplantısıyla açıkladı.

Toplantıya Vali Muammer Güler’in yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yücel de katıldı.

Toplantıda Süper Lig’de pazar günü oynanacak Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinde alınacak güvenlik önlemlerini masaya yatırdıklarını kaydeden Vali Güler,”18 Eylül’de oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında, Fenerbahçeli taraftarlara yer ayrılmamıştı. Mütekabileyet esasına göre, bu maçta da Beşiktaş taraftarına yer ayrılmaması kararı alındı” diye konuştu.

“2000 POLİS MEMURU GÖREV YAPACAK”

Vali Muhammer Güler, alınan güvenlik önlemleri kapsamında pazar günü oynanacak derbi maçta 2000 polis memurunun görev yapacağını açıkladı. Taraftarların huzurlu bir şekilde maç izlemelerini engelleyen bazı sorumsuz kişilerin olabileceğini belirten Güler, 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırı davranmaktan, 16 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 9’u hakkında para ve müsabakalardan men cezası verildiğini, 7 kişiye de para cezası uygulandığını bildirdi.

Maçlarda taraftarların rakip takım yöneticilerine, kendi yöneticilerine, gazetecilere ve hakemlere yaptıkları küfürleri, şiddeti tırmandıran gelişmeler olarak değerlendirdiklerini ifade eden Vali Güler, bu konuda alınması gereken önlemleri, önümüzdeki günlerde, ilgili kişilerin katılımıyla gerçekleştirecekleri toplantıda ele alacaklarını bildirdi.

Bundan böyle, maç biletleri satılırken, alan kişinin kimlik tespitinin yapılacağını ve olay çıkaranların daha kolay belirlenmesinin sağlanacağını anlatan Güler, ”Kimsenin küfretme hakkı yoktur. Spor ahlakına yakışmaz ve kimse de küfürü hak etmiyor. İl Spor Disiplin Kurulumuz, bunu gündemine almıştır. Kararlı bir duruş sergileyeceğiz. Kimse, bunun böyle devam edeceğini sanarak kendini aldatmasın” diye sözlerini tamamladı.