Dere üzerine bina yapma hastalığı

Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek, dere üzerine bina yapma alışkanlığının Türkiye'nin bir hastalığı olduğunu söyledi.

Binlerce yıl önce oluşmuş dere yataklarında 50-100 yılda felaket olmamasının hiç olmayacağı anlamına gelmediğine dikkat çeken Dilek, Türkiye’nin birçok yerinde kısır, küçük hesaplarla bilinçsizce bina yapıldığını ifade etti.
Sivil savunma teşkilatının kuruluşunun 47’nci yıldönümü Afyonkarahisar’da kutlandı. Kutlamada sivil savunmanın 5 yıl içerisinde yaptığı icraatları anlatıldı. Okullar arası yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin hediyeleri verildi. programa katılan vali Dilek, sivil savunmanın daha çok olağan üstü durumlarda ortaya çıktığını söyledi.

Yangın, deprem, sel gibi toplumsal gelişmeler için hazırlık yapılması gerektiğine değinen Dilek, “Felaketler, insanların yön vereceği hususlar olmadığı için sivil yaşamda her zaman hazırlıklı olmak gerekir. Sivil savunma, özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında bütün ülkelerin en önemli kurumu haline geldi.” dedi.

Türkiye’de son büyük savaşın Afyonkarahisar topraklarında neticelendiğini hatırlatan Dilek, “Türkiye, yaklaşık 80 yıldan fazla bir zaman barış içinde yaşayan bir ulus. Bundan dolayı Sivil Savunma konusunda zaman zaman rehavet oluştuğu göz ardı edilemez.” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzde 92’sinin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Dilek, “Milyonlarca yılda oluşmuş dereler üzerine kısır, küçük hesaplarla bina yapılıyor. Dere yataklarında 50-100 yılda felaket olmaması, olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü 50-100 yıl kısa bir süre. Derelerin üzerine bina yapma alışkanlığı Türkiye’nin maalesef hastalığı. Bunu birçok yerde görebiliriz. Yapılardaki mimari özensizlik, malzemedeki kalitesizlik ve doğaya uygun olmayan projelerin sonucunu ağır yaşayan bir toplumuz.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar’a 2003 Şubat’ta geldiğini anlatan Dilek, “Nisanda arkadaşları, daha önce felakete uğramış illere göndererek 1999 depreminde neler yapmışlar, nasıl bir savunma mekanizması ve örgütlenme yapmışlar inceledik. Onun üzerine Acil Yönetim Bilgi İşlem Merkezi’ni(ADUYBİM) kurduk.” dedi.

Herhangi bir doğal afet anında hangi yollar kullanılacak, çadırlar nerelere kurulacak, su nerden alınacak gibi her şey ayrıntılı bir şekilde incelediklerini aktaran Dilek, doğal afetlerde başarılı olmanın zor olduğunu ancak 21. yüzyılda kriz yönetmenin ayrı bir uzmanlık olduğunu dile getirdi. Program, okullar arası düzenlenen resim şiir kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin hediyeleri verilmesiyle sona erdi.