Deri sektöründen % 5 pay alabiliriz

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye deri sektörünün en büyük fuarı olan Uluslararası İstanbul Deri Fuarı'nın açılışını yaptı.

Deri ve kürk konfeksiyon ürünleri, deri ve kürk ürünleri, kimyasallar, makineler ve aksesuarların sergilendiği fuar üç gün sürecek.
CNR Fuar alanında bu yıl üçüncüsü yapılan fuarın açılışını Kürşad Tüzmen yaptı. Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada Türk deri sektörüne verdiği desteğe dikkat çekti. 2005 yılı içerisinde Türk deri sektörünün 1 milyar doları aşan bir ihracat rakamına ulaştığını belirten Tüzmen, dünya ticareti içerisinde yüzde 1’lik paya sahip olduklarını dile getirdi. 128 milyar dolarlık deri ticaretinden Türkiye’nin yüzde 5’lik pay almayı hedeflediğini söyleyen Tüzmen, “Hep beraber fuarcısıyla, sektör temsilcisiyle aynı ailenin içinde bu başarıyı yakaladık. Ama gidilecek çok yol var. Dünya deri ticaretinden yüzde 5 pay almak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilecek potansiyelimiz var.”dedi. Türklerin 2 bin 400 yıldır bu sektörde yer aldığını söyleyen Tüzmen bu sektörde bilgi birikimiyle önemli noktalara geleceğini kaydetti.

Deri Tanıtım Grubu’nun reklamlarında yer alması ile ilgili olarak da açıklama yapan Tüzmen, “Verilen görevi yaptım. Gurur duyuyorum. Türk derisi giymekten gurur duyuyorum. Türk derisi iyi giyinmek isteyenlerin tercihi olacaktır.” dedi.

Bakan Tüzmen’in salona gelmesinin ardından robot rolündeki bir manken yanına yaklaştı. Baştan sona metalik renge boyanmış olan robot Bakan Tüzmen’e yanaşarak elini sıktı. Üzerinde Türk bayrağı olan robot Tüzmen ile basına poz verdikten sonra, “Türkiye’m” türküsü eşliğinde ayrıldı. Bakan Tüzmen konuşmasını yaptıktan sonra kendisine kahverengi bir deri ceket hediye edildi. Bakan Tüzmen açılışın ardından far alanını gezdi. Tüzmen her fuarda olduğu gibi hemen hemen tüm standları gezerken kendisini takip eden basın mensupları yorgun düştü.

Türkiye, İtalya, Pakistan, Almanya, Fransa, İran, İngiltere, İspanya, Mısır, Avustralya, Çin, Tayvan, ABD, Belçika, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, İrlanda, İsveç,Norveç ve Suriye’den 347 firmanın katıldığı fuar Türkiye Deri Vakfı şemsiyesi altında düzenleniyor. Türkiye Deri Konfeksiyoncular Derneği, Türkiye Deri Sanayicileri Derneği, Ege Bölgesi Deri Sanayicileri Derneği, Bursa, Çorlu ve diğer deri sanayicileri derneğinin katılımıyla düzenleniyor. Fuar, Türkiye deri sektörünün alıcılarıyla buluşmasına, yeni pazarlara ulaşmasına ve buna bağlı olarak ihracatın artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.