Derin devlet bitirilmeli!

Erdoğan, derin devletin varlığına inandığını belirtti

Başbakan Erdoğan Kanal 7’de “İskele Sancak”ı sunan Mustafa Karaalioğlu’nun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı…

DERİN DEVLET:

‘Derin devletin varlığına katılmıyorum’ diye bir şey yok. Neden olmasın. O her zaman olmuş. Türkiye Cumhuriyeti döneminde başlamış bir şey de değil. Ta Osmanlı’dan. Bu gelenekten gelen bir şey zaten. Ama bunu minimize etmek, mümkünse yok etmek, bunu başarmak gerek.

KERKÜK:

Kerkük tüm Iraklılarındır. Bunu bir etnik unsura vermek yanlış olur. Eğer böyle bir referandumla Kerkük’te bir oldu bitti meydana getirilirse ben şundan çok korkuyorum, Kerkük çok büyük bir iç savaşa gidecektir. Kerkük’ün özel bir statüye kavuşturulması şart.

CİNAYET BİZİ ŞOKE ETTİ

HRANT DİNK:

Haberi Bakanlar Kurulu toplantısında aldım. Şok etkisi yarattı. Bu ülkeye ve ulusa sıkılan bir kurşun. Savunmasız bir insanı düşüncelerinden dolayı katletmek kimsenin hakkı değil. 32 saat gibi bir sürede failin yakalanması tek teselli oldu. Cenazede ortaya konan tavır anlamlıydı.

HEPİMİZ ERMENİ’YİZ:

Cenazede 3 şey takdire şayandı. Halk dünyaya birlik beraberlik mesajı verdi. Provokasyona karşı Dink’in eşinin ve Patrik Mutafyan’ın olgun konuşmaları çok önemliydi. Tek eleştirim, (Hepimiz Ermeni’yiz) ifadesi olmamış olsaydı. O zaman çok daha mükemmel olurdu. Yapanlar iyi niyetli yapmış olabilir ama (Hepimiz Hrant Dink’iz) demek zaten yetiyordu. 301: Dink’in yargılanma süreci 301. maddeyle gündeme geldi. Bu madde için sivil toplum örgütleriyle toplantılar yaptık. Bir teklif hazırlamalarını istedik. Ancak bir taslak gelmedi. AB sürecinde söz konusu maddede değişiklik yapıldı. Bu maddenin benzerleri pek çok AB ülkesinde var. Konu üzerinde çalışıyoruz. Uygun bir zamanlamayla adımlar atılacak.

BİR TAKIM OYUNLAR VAR

TRABZON:

Bu ilin üzerinde bir oyun oynanıyor. Trabzon’un üzerine gölge düşürülmemeli. Vali ve Emniyet Müdürü’nün görevden alınmasıyla ilgili atılan adım, bu çerçevede oldu.

ERMENİSTAN:

Barışa yönelik adımlar attık. Ancak Ermenistan’dan beklenen mesajlar gelmedi. Biz bunları konuşurken diaspora, Ermenistan-Türkiye arasında bir gerilimi sürekli olarak pompalıyor. İşi gücü yok bunların, mesleği bu. Çeşitli ülkelerde lobiler yaparak, kulisler oluşturarak bazı meclis kararları çıkarttırıyorlar. Bu kararları çıkartan ülkelerin bu konuyla ilgilerinin olduğunu anlamak mümkün değil

MALİYEGATE:

Önyargısı olanlar var. Maliye Bakanlığı’nda çıkan olay. İşte görüyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile ilgili, 1115 kez ve bir günde, çok meraklıymış. Bazı çevreler hala burada başka niyetler var deyip başka şeyler araştırmanın gayreti içinde. Her şey ortada işte. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı bu noktada ve üstelik de sağda solda çevrede değil, merkezden girmek suretiyle takip ediyor, araştırıyor. Bunlar sıradan kişiler değil. Araştırmalardan sonra hepsi ortaya çıkacak. Gizlim yok, her şeyim açık, o zannediyor ki herhalde bazı kayıt dışı olan işler vardır, onları yakalarım. Boşuna yorulma, böyle bir şey yok, yakalayamayacaksın, yok böyle bir şey.

BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILIYOR KADROLAŞMA:

Büyük haksızlık yapıyor. Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen kararnamelerin geri dönmesi böyle bir düşünce uyandırıyor.Bakanlar Kurulu olarak bir isim gönderiyoruz ve o isim bir gerekçe gösterilmeden geri gönderiliyorsa tabi bu bizi üzer. Bu bir, iki, üç değil, dört olursa bizi üzer. Üzülüyoruz ama devletin tepesinde uyum olması lazım. Onun için de bu uyuma dikkat etmemiz gerekiyor. Şu ana kadar da bu süreci böyle işlettik.

DEVLET UYUMU:

Benim Cumhurbaşkanı’mla, Meclis Başkanı’mla, Genelkurmay Başkanı’mla aramda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Gereken şeyleri bizler devlet adabı içinde şu ana kadar götürdük. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Uyumlu şekilde gidiyor.” AB: Avrupa Birliği ile ilgili atılacak adımlar takvime bağlı olarak sürüyor. IRAK: Türkiye’nin Irak’a karşı politikasız kalması mümkün değil. Türkiye “yok” sayılamaz. Türkiye’nin söyleyecekleri var. Kendimizi ağabey pozisyonunda görmemize gerek yok. Bizim tarihte neler yaptığımızı Sayın Talabani de Barzani de bilir. Sayın Barzani’nin son zamanlarda yaptığı açıklamaları şık bulmuyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI:

Konuşanlara diyorum ki, adayınız varsa çıkarın, kampanyanızı başlatın. Biz sizinle aynı zamanda kampanyayı başlatmak zorunda değiliz. Ama nisan ayında, belirlenen tarihler geldiğinde adaylarımızı, ön hazırlıklarını yapar isimlerini açıklarız. Hatta bu konudaki hedefim en geniş manada kamuoyu araştırması yapmak suretiyle belki birkaç kez nabzı yoklayacağız, adımımızı ona göre atacağız.

YİNE TEK BAŞINA İKTİDARIZ GENEL SEÇİMLER:

İktidar partileri ister istemez yıpranır. Ancak gayet emin olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 3 Kasım neticelerini aratmayacak bir konumdayız. Tek başına iktidar konusunda endişe yaşamıyoruz. Türkiye artık başkanlık sistemini tartışmalı. Bu konuda toplumsal mutabakat yetmez. Kurumsal mutabakat da gerekir. “Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin diyenler, aslında bunu söylemek istiyorlar da bunu gizliyorlar. Gelin bunun adını açık koyun. YÜZDE 10: Ülkenin istikrar ve güveni için seçimlerde yüzde 10 barajına bir süre daha ihtiyaç var.

BU TESiSLER, ELİ KALEM TUTAN GENÇLER İÇİN

Başbakan Erdoğan dün AK Parti İstanbul İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Partisinin il ve ilçe teşkilatları yöneticileri ve belediye başkanlarıyla sorunları konuşan Erdoğan, belediyenin açılış törenine de katıldı. İstanbul Belediyesi’nce 50 okulda yaptırılan, 50 spor salonunun Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nde düzenlenen toplu açılış törenine giden Erdoğan şöyle konuştu: “Gönlümü verdiğim bu güzel şehre her gelişimde yeni bir açılışa imza atmaktan, bu şehrin güzel insanlarına yeni tesisler kazandırmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yavrularımızı, gençlerimizi spora kanalize etmemiz lazım. Bu yavrularımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmamız lazım. Biz elinde silah şehir eşkıyalığına özenen gençler değil, eli kalem tutan, Türkiye’nin kalkınmasına hizmet eden, emek ve değer üreten gençler istiyoruz. Hiçbir evladımızın, gencimizin provokasyonlara tahriklere alet olmamasını istiyoruz. Gençler, sizler asla bu oyunlara gelmeyeceksiniz, gelmemelisiniz. Bu konuda herkesin daha dikkatli olmasını rica ediyorum.”