Derin soruşturma

Dink suikasti soruşturması, derinleşerek sürüyor

Son yıllarda yaşanan olaylarla dikkatleri üzerine çeken Trabzon’daki çalışmalarını tamamlayan iki mülkiye müfettişi, İstanbul’a gelerek Emniyet’te incelemelerde bulunacak. Basına da yansıyan haberlerde, Dink suikastının önceden ihbar edildiği, ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün herhangi bir önlem almadığı öne sürülüyordu. Müfettişler, bu iddiaları araştırarak doğruluk payı olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışacak.

FOTOĞRAF ARAŞTIRILIYOR

Bu arada, Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın Türk Bayrağı önünde fotoğrafının çekilmesi ve bu fotoğrafın basında yer almasını soruşturmak üzere görevlendirilen üç müfettiş de Samsun’da çalışmalarına başladı. Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, fotoğrafın ne şekilde çekildiği ve nasıl dağıtıldığı konusunun araştırılması amacıyla müfettiş görevlendirilmesi için İçişleri Bakanlığı’na talepte bulunmuştu. Bunun üzerine mülkiye, polis ve jandarma kökenli üç müfettiş, olayın araştırılması amacıyla Samsun’da çalışmalara başladı. Suikastla ilgili olarak, bir polis başmüfettişi ile bir jandarma müfettişi de Trabzon’a gönderildi.

EYLEM UYARISI

Öte yandan zanlılardan Trabzon’da gözaltına alınarak İstanbul’da adliyeye çıkartılan Salih Hacısalihoğlu da tutuklandı. Bu son tutuklamayla Hrant Dink cinayetine ilişkin tutuklananların sayısı 6’ya yükseldi. Trabzon ve İstanbul’da gözaltına alınan beş kişiden dördünün İstanbul Emniyeti’ndeki sorgusu da sürüyor. Bu arada dün bir açıklama yapan Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, basına yansıyan spekülatif haberlerin bazılarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bir genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı ise, Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından meydana gelebilecek muhtelif provokatif eylemlere karşı valilikleri uyararak önlem alınmasını istedi.

‘FAiLi MEÇHUL KALIR SANDIM’

Dink suikastında azmettirici olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Yasin Hayal, Yasin Hayal, emniyetteki ifadesinde cinayetin nasıl adım adım işlendiğini detaylarıyla anlattı. “Ben 2006 yılı başlarından beri Hrant Dink isimli şahsı gazete ve televizyonlardan tanırım. Hrant Dink’in Türklüğe hakaretten yargılandığını biliyorum. Hrant Dink’in Ermeni olduğunu ve Agos Gazatesi’nde genel yayın müdürü olduğunu biliyorum. Bunları internet üzerinden öğrendim” diyen Hayal, Dink’i öldürmeye karar verdikten sonra bu fikri ilk olarak Zeynel Abidin Yavuz’a açtığını söyledi. Dink’in fotoğraflarını daha sonra polise çalıştığı öğrenilen Erhan Tuncel’in getirdiğini ifade eden Yasin Hayal, Yavuz’un kararsız olduğunu görünce, tetikçi olarak Ogün Samast’ı seçtiğini anlattı. Polis ifadesinde cinayetin sadece kendisi ve Ogün Samast tarafından planlanıp gerçekleştirilidiğini söyleyen Yasin Hayal ifadesini, “Ben bu olayın faili meçhul kalacağını düşünüyordum” diye bitirdi.