Derneklerle seslerini duyuramayan âsiklar federasyon kurmaya hazirlaniyor (Özel)

ERZURUM - Derneklerle sesini duyuramayan âsiklar federasyon kurmaya hazirlaniyor.

Güncel müzik türlerinin karsisinda halkin ilgisinin giderek azalttigi âsiklik gelenegi Anadolu’da kahve köselerinde devam ettirilmeye çalisiliyor.
Devletten maddi anlamda destek alamadiklarini söyleyen âsiklar. gelenegin yok olmamasi için dernek kurduklarini ve bu derneklerde gelenegi devam ettirdiklerini anlatiyor. Bu konuda birçok kurulmasina ragmen bir türlü âsiklik geleneginin istenilen düzeye gelmedigini aktaran âsiklar dernekleri bir federasyon çatisi altinda birlestirmenin en makul çözüm olacagini dile getiriyor. Erzurum Anadolu Halk Ozanlari Dernegi Baskani Ihsan Yavuzer, derneklerin mutlaka bir araya gelerek güçlenmesi gerektigini savunuyor.

Türkiye’de Kültür Bakanligi’na bagli yaklasik 450 kadar âsik bulunuyor. Bu asiklarin çogu dernek üyesi. Dernekler tarafindan açilan âsik kahvelerinde aksamlari âsiklar tarafindan program yapiliyor. Bazi âsiklar ise yerel kanallarda program yaparak bu kültürü yeni nesillere tasimaya çalisiyor. Buna ragmen bu gelenek günümüz müzik türlerinin ve televizyon programlarinin çok gerisinde kaliyor. Âsiklar dernekler kanali ile seslerini kamuoyuna duyurmaya çalissa da popülerligi yakalayamadiklari için duyulmuyor.

Erzurum Anadolu Halk Ozanlari Dernegi Baskani Ihsan Yavuzer, derneklerin mutlaka bir araya gelerek güçlenmesi gerektigini savunuyor. Yavuzer, gerek devletten gerekse halktan yeterince ilgi göremediklerinden yakiniyor. Yeterli destegi göremedikleri için Mustafa Ruhani, Yasar Reyhani gibi birçok âsigin kendi köselerine çekildigini belirten Yavuzer, güçlü bir federasyon çatisi altinda toplanan âsiklarin seslerinin daha güçlü çikacagini söylüyor. Büyük âsiklarin küstürülerek kenara itildigini bu yüzden ortaya âsiklik iddiasi ile âsik olmayan birçok insanin çiktigini aktaran Âsik Ihsan Yavuzer, bunun da gelenegine zarar verdigini ve âsiklarin itibarini zedeledigini açkiladi.

Kültür Bakanligi’nin bu konuda daha aktif rol oynamasi gerektigini anlatan Âsik Ihsan Yavuzer, “Günümüzde âsiklik gelenegi eski günlerini arar oldu. Kahvelerde çok zor imkanlarla bu gelenegi devam ettirmeye çalisiyoruz. Kurulan dernekler de yeterince etkin çalismiyor. Bu yüzden bu derneklerin bir çati altinda toplanmasi gerekiyor. Bu konuda çalismalarimiz basladi. Bu gelenegi eski günlerine döndürmek için herkes üzerine düseni yapmali. Bu konuda da en büyük destekçimiz halk olacaktir.

Erzurum Anadolu Halk Ozanlari Dernegi Baskan Yardimcisi Rahim Saglam, Türk Halk Müzigi’nin kökeninin âsiklik gelenegi oldugu fakat âsiklarin eserleri ile ünlü olan sanatçilarin eserlerde bu kisilerin imzasini dahi atmadiklarini söyledi. Birçok ünlü sanatçinin veya yapimcilarin bu eserlere anonim diyerek halka tanittiklarini fakat bunun büyük bir haksizlik oldugunu vurgulayan Âsik Ihsan Yavuzer, “Halk Müzigi’nin kökü âsiklik gelenegi”dir. Emrah, Sümmani ve Âsik Kerem’in eserlerini okuyup meshur olanlar var. Fakat bunlar çogu parçanin altina asiklarin imzasini dahi atmiyorlar. Bu çok yanlis. Bu konularda da sanatçilari daha duyarli olmaya çagiriyoruz.” ifadelerini kullandi.