‘Ders kitaplarinda illüstrasyonlar önemsenmiyor’

BURSA - Uludag Üniversitesi (UÜ) Rektörlük Sanat Galerisi, egitim amaçli çocuk illüstrasyonlarina ev sahipligi yapiyor.

Gazi Üniversitesi Egitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Anasanat Dali’ndan 1993 yilinda mezun olan Ali Kiliç, Milli Egitim Bakanligi’nin bursuyla Amerika’da Long Island Üniversitesi’nde illüstrasyon alaninda yüksek lisans egitimini tamamladiktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik dalinda doktorasini yapmis. Yurtiçinden baska Meksika, Almanya, Avusturya, Japonya’da da karma sergilere katilan sanatçi, 1997 yilinda ABD / New York’taki Huntchen Galeri’de ilk kisisel sergisini açmis. Sanatçi, Edirne’de “Çocuk Illüstrasyonlari” konulu sergisinin ardindan üçüncü kisisel sergisini de Uludag Üniversitesi’nde açti.

Uludag Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi’ndeki sergisinde suluboya ve ekolinle yaptigi küçük boyutlu illüstrasyonlari sergileyen Ali Kiliç, çalismalarini da çocuk kitaplarinda kullanilabilecek olanlardan seçmis. Illüstrasyonu, “Bir olayi ya da duyguyu anlatmak için yapilan küçük resimlemeler” olarak tanimlayan Kiliç, bu isi yapabilmek için sanatçinin deseninin ve imgesel tasarim gücünün çok iyi olmasi gerektigini belirtiyor. Tiptan reklama kadar pekçok alanda illüstrasyon yapilabildigini ifade eden Ali Kiliç, en zor olanin çocuklara yönelik çalismak oldugunu vurguluyor ve ekliyor: “Çünkü çocugun hayal dünyasina girmek çok zor. Çocuklarin çok genis ve renkli bir hayal dünyasi var. Bu nedenle çocugun okudugu kitabi illüstrasyonlarla pekistirebilmesi çok önemli. Bunun için illüstratörün mutlaka egitim almasi ve kitabin yazariyla birlikte çalismasi gerekli.”

Türkiye’de, ders kitaplarindaki illüstrasyonlarin pek önemsenmediginin altini çizen Ali Kiliç, “Oysa illüstrasyon, çocugun imgelem gücünü destekledigi gibi ilerde estetik begenisinin de yüksek olmasinini saglar. Amacina uygun ve estetik biçimde yapilmis illüstrasyonlar görmeye alisan çocuk yarin büyüdügünde meslegini yaparken de bunu yansitir. Gündelik yasaminda bile daha estetik tercihler yapar” diyor.