“Dersanelerin kapatılması anormalleşmedir millet müsaade etmez”

Yeni Nesil Siyaset Platformu Başkanı Avukat Yusuf Özer, dersanelerin kapatılmasının, Türkiye'de normalleşme sürecinden anormalleşme sürecine geçiş anlamı taşıdığını belirterek, "Siyasal iktidar hazırladığı bu ortamdan geriye dönmek isterse artık ona millet müsaade etmez.

Yeni Nesil Siyaset Platformu Başkanı Avukat Yusuf Özer, dersanelerin kapatılmasının, Türkiye’de normalleşme sürecinden anormalleşme sürecine geçiş anlamı taşıdığını belirterek, “Siyasal iktidar hazırladığı bu ortamdan geriye dönmek isterse artık ona millet müsaade etmez.” dedi.

Özer, yaptığı açıklamada durup dururken bu meseleye niye gelindiğini sorarak, “Mesele sadece dersanelerin kapatılması meselesi midir. Burada bir benzetme yapmak gerekirse dersaneleri kapatmak tüm Türkiye’deki lokantaları kapatıyorum. Artık lokantada çalışan aşçılar aşevlerinde çalışacak, devletin diğer kurumlarında çalışacak demek kadar abes bunu belirtmek kadar yanlış bir olaydır.” dedi.

Dersanelerin kapatılmak istenmesinin herşeyden önce anayasaya ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı olacağına dikkat çeken Özer, şöyle devam etti: “Rahmetli Özal’ın da üzerinde durduğu 3 temel hürriyet vardı. Teşebbüs hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti, ifade hürriyetiydi. Bu hürriyetlerin önündeki engeller aşıldıkça Türkiye aşama kaydetti. Hem ekonomik olarak, hem ticari olarak hem de demokratikleşme adına. Yıllardır çektiğimiz sıkıntı teşebbüs hürriyetinin önündeki engeller, din ve vicdan hürriyeti önündeki engellerdi.”

AK Parti’nin her katıldığı seçimde oy oranını artırarak bir daha seçilmesinin en önemli sebebinin özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırma çabası olduğuna vurgu yapan Özer, “Bu çabadan dolayı her seçimde oyları artmıştır. Ama gelinin noktada maalesef bu özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmak yerine yeni engeller oluşturma milletin çalışma hürriyetine, teşebbüs hürriyetine darbe vurucu niteliğindeki bir düzenleyle çıkmaktadır.” diye konuştu.

Özer, Türkiye’de geriye dönüşün artık söz konusu olamayacağını, çünkü demokrasinin, özgürlüğün tadına herkesin vardığını anlatarak, “Siyasal iktidar hazırladığı bu ortamdan geriye dönmek isterse artık ona millet müsaade etmez. Tepki gösterilir. Türkiye herşeyin en iyisini ben bilirim, bu böyle olacak bu zihniyetleri aşmalıdır.”