Dershane kararı cemaate karşı bir hamledir

Yorumcular, dershanelerin kapatılma kararını cemaate karşı yapılan bir hamle olarak yorumluyor.

CNN Türk'te yayınlanan "Karşı Gündem" programında dershanelerin kapatılması konusunu masaya yatıran Aslı Aydıntaşbaş, "Bu işin lami cimi yok, dershanelerin kapatılması Cemaate yönelik siyasi bir hamledir" diye konuştu.

Milliyet Yazarı Aslı Aydıntaşbaş, hükümetin dershaneleri kapatma girişimini cemaate yönelik siyasi bir hamle olarak değerlendirdi.

CNN Türk'te yayınlanan "Karşı Gündem" programında dershanelerin kapatılması konusunu masaya yatıran Aslı Aydıntaşbaş, "Bu işin lami cimi yok, dershanelerin kapatılması Cemaate yönelik siyasi bir hamledir" diye konuştu.

Sistemin bu hale gelmesinin sebebinin dershaneler olmadığını söyleyen Aslı Aydıntaşbaş, sınav sistemini değiştirmedikçe dershanelere olan ihtiyacın azalmayacağını dile getirdi.

Aslı Aydıntaşbaş, dershanelerin kapatılması meselesiyle ilgili şunları söyledi:

"Bu sistemin böyle olmasının sebebi dershaneler değil. Bu sistemin böyle olmasının sebebi eğitim kalitesinin çok düşük olması ve merkezi sınav sistemi.

Merkezi sınav sistemi olduğu sürece çocuklar şu ya bu şekilde bu sınav sistemine hazırlayacak mekanizmalar olacak.

Merkezi sınav sistemini hükümet kaldıracağım dedi ama kaldırmadı. Ayrıca sınav sayılarını da artırdı.

Sistemi değiştirmeden sadece dershaneleri kapatmaktan başlamak eğitim refermu değil, cemaatin gücünü geriletmeye yönelik birşey. Beni eğitim sisteminin yaz boz tahtasına dönüştürülmesi ilgilendiriyor. Kamuoyunda yeterince tartışılmadan Meclis'ten geçmesin.

BİRÇOK AKP'Lİ VEKİLİN, BAKANIN ÇOĞUCU DERSHANELER GİDİYOR

MHP ve CHP dershaneler konusunu tartışalım diye önerge veriyor. AKP bunu reddediyor. Türkiye'de farklı yelpazede de olsa birçok siyasi elitin çocukları dershanelere gidiyor.

CEMAAT DERSHANELER BOŞLUĞU DOLDURUYOR DİYOR

Aslı Aydıntaşbaş, dershaneler konusunda programdan önce cemaat çevreleri ile konuştuğunu ve onların bu konuda "dershanelerin bir boşluğu ve fırsat eşitliği yarattığını söylüyorlar" dedi.

CİZRE 1990'A KADAR TEK BİR ÇOCUK ÜNİVERSİTEYE GİRİYORDU

Dersanelerin fırsat eşitliği yarattığına dikkat çekildiğini hatırlatan Aslı Aydıntaşbaş, şu bilgiyi aktarıyor: 1990 yılına kadar Cizre'den üniversiteye tek bir çocuk gidebiliyordu. Bugün 40-50 çocuk girebiliyor. Sistem aynı, sınav aynı… Şimdi siz dershaneleri kapatarak bu insanları haklarını nasıl ellerinden alıyorusunuz? (Akif Beki de burada araya girip "Dershaneden destek alamazsa okulda bu seviyeyi yakalayamaz diyor)

DERSHANELER FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLIYOR, HÜR TEŞEBBÜS BİR DURUM VAR

Aslı Aydıntaşbaş bu konudaki görüşleri de şöyle aktarıyor: "Ayrıca fırsat eşitliği ve hür teşebbüsten bahsediyorlar. Sonuçta eğitim de bir piyasa, hür teşebbüstür, Haliyle bu nasıl yasaklanabiliyor diye soruyorlar. Sistem değişmediği sürece nasıl yasaklanabilir diye soruyorlar.

CHP'Lİ ERDOĞAN TOPRAK: BU TARZ HAMLELERE GEREK YOK

CHP'li Erdoğan Toprak'la da görüştüğü söyleyen Aslı Aydıntaşbaş, O'nun görüşlerini de şöyle aktarıyor:  Eğitimde kaliteyi yükseltmeden bu tarz hamlelere gerek yok. Türkiye'nin doğusu ve batısı eşit şartlarda mı eğitim alıyor.