Dershane kararına Mudanya Anafen’den tepki

Milli Eğitim Bakanlığı'nın taslak bir metinle kaldırılması için çalışma başlattığı dershanelere bir tepki de Bursa'nın Mudanya ilçesinden geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın taslak bir metinle kaldırılması için çalışma başlattığı dershanelere bir tepki de Bursa’nın Mudanya ilçesinden geldi. Mudanya’da faaliyet gösteren Anafen Dershanesi Şube Müdürü İhsan Bingöl, yapılmak istenen düzenleme ile eğitim kalitesinin düşeceğini öne sürdü.
Özel dershanelerin varlığının tartışma konusu yapılmasının, öğrenciler üzerinde geleceğe yönelik ciddi kaygılar oluşturmanın yanında ülkeye önemli hizmetleri olan büyük eğitim camiasını derinden üzdüğünü ifade eden Bingöl, dershanelerin bir ihtiyaçtan doğduğunu eğitim sorunlarının sebebi olmadığını belirtti.
DAR GELİRLİNİN TEK ALTERNATİFİ..
Bakanlığın dershanelerle ilgili yaklaşımının toplumsal gerçekler açısından gerçekçi olmadığını kaydeden İhsan Bingöl, bu müesseselerin özel okullara gidemeyen, özel ders alamayan orta ve dar gelirlilerin elindeki tek alternatif olduğuna dikkat çekti. Eğitimin zenginliği olan dershaneler, eğitimde fırsat eşitliğini daha geniş tabana yayan ve sistem içinde kalması gereken kurumlar olduğunu belirten Bingöl, dünyada dershaneciliğin yasaklandığı ülke olmadığını ifade ederek, dershanelerin yokluğunda kaçak kurumlar veya büroların yaygınlaşacağını, maliyetlerin yükseleceğini, hizmetin ise daha pahalı olacağını öne sürdü.