Dershane sahibi AK Parti İl Başkan Yardımcısı: Esrar satmıyor örgüt kurmuyoruz

AK Parti Elazığ İl Başkan Yardımcısı ve Yöntem Dersanesi sahibi Nedim Durgungül, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan dershaneler, etüt eğitim merkezi ile okuma salonlarının kapatılmasını öngören yasa tasarısı taslağına karşı çıktı.

AK Parti Elazığ İl Başkan Yardımcısı ve Yöntem Dersanesi sahibi Nedim Durgungül, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan dershaneler, etüt eğitim merkezi ile okuma salonlarının kapatılmasını öngören yasa tasarısı taslağına karşı çıktı. Dershanelerin toplumsal talep üzerine kurulduğunu, daha sonra bakanlık tarafından belirli disipline edilmek için denetim altına alındını belirten Durgungül, bakanlık denetiminden çıkarılması halinde dershanelerin bağımsız olarak yoluna devam edebileceğini dile getirdi.

Durgungül, “Ben ‘dershaneleri kapattım, yarın herkes kilit vuracak’ denemez. Biz ticari bir kurumuz. MEB denetiminden çıkar yolumuza devam ederiz. Türkiye’de yaşayan bir vatandaş olarak benim ticaretim engellenemez. Milli Eğitim’e bağlı olmam, maliyeye bağlı olurum. Geçmişte zaten böyleydi. Türkiye hukuk devletidir. Biz esrar satmıyor, örgüt kurmuyoruz. Bu sınav kalkmadığı müddetçe dershaneler devam edecek. Dershaneler dünyanın her yerinde var” dedi.

BAŞBAKAN’IN BU KONUDA YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

Başbakan’ın bu konuda yanlış bilgilendirildiği kanaatini taşıdığını aktaran Durgungül, “Kapatmaya gerekçe olarak dershanelerin fakir fukaranın paralarının aldığı anlatılıyor. Ancak bu doğru değil. Dershaneler Anadolu çocuklarının daha iyi okulları kazanmasına katkı sunuyor. İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde eğitim alan bir kişinin Elazığ’ın bir ilçesindeki öğrenciyle aynı kefeye koyabilir misiniz? Milli Eğitim kendi ağzıyla 120 bin öğretmen eksiği olduğunu söylüyor. Öğretmen eksiği olan okuldaki öğrencilerin eğitimiyle İstanbul’daki özel kolejdeki bu insanları yarıştırmak fırsat eşitsizliğidir. Dershanelere 1500-2500 TL ücret vererek batıda daha iyi eğitim alan insanlarla en azından yarışabilecek duruma geliyor. Fırsat eşitsizliği ortadan kalkıyor. Kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Durgungül, dershaneleri kapatmanın Anadolu’daki çocukların iyi okullara gitmesini olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Dershanelerin kapatılmasıyla doğrudan 50 bin kişi, dolaylı yoldan 300 bin kişinin işsizlikle karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Durgungül, Başbakan’ın dershane temsilcileri ile görüşerek çözüm üretebileceğini kaydetti.