‘Dershaneler okulların alternatifi değil destekleyicisidir’

Dörtyol Dershaneler Birliği, dershanelerin okulların alternatifi değil eğitimin destek unsurları olduğunu söyledi.

Dörtyol Dershaneler Birliği, dershanelerin okulların alternatifi değil eğitimin destek unsurları olduğunu söyledi.
Dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırlanan tasarıya tepki gösteren birlik üyeleri basın toplantısı düzenledi. Dörtyol’daki dershanelerin yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda bir konuşma yapan Dershaneler Birliği Başkanı Ali Rıza Uygur, öğretmenler günü öncesi bu haberlerle büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.
Dershaneler okulların alternatifi değil eğitim ve öğretimin destek unsurları olduğunu vurgulayan Uygur, “Dershaneler ülke düzeyinde eğitim öğretimdeki dengesizlikleri ortadan kaldırıcı unsurlar olarak Anadolu’nun en ücra köşelerindeki evlatlarımızı daha üst seviyelere ulaştıran kurumlardır. Gençlerin geleceğe hazırlanmasında ve üretken beyin olmalarında önemli katkılar dershanelerin öğretimiyle gerçekleşmektedir.” dedi. Dünyada dershaneciliğin yasaklandığı bir ülkenin olmadığına dikkat çeken Uygur, dershane ve benzeri kuruluşların Amerika ve dünyanın çoğu ülkelerinde de mevcut olduğunu ifade etti.
Demokratik açılımın her alanında özgürlük diye yola çıkan devlet yöneticilerinin dershaneleri kapatma uygulaması yapmasının manidar olduğunu vurgulayan Uygur, dershanelerin ülke gelişimine katkı yaptığını, dağa çıkışın önünü kestiğini ve ülkede istihdam sağladığını sözlerine ekledi.